Na S19 powstaje najwyższa estakada w Polsce. To będzie spektakularna trasa

i

Autor: GDDKiA oddział w Rzeszowie

Wydarzenia

Najwyższa estakada w Polsce powstaje na Podkarpaciu. To będzie spektakularna trasa

2024-03-19 7:52

Aż 30 procent budowanej trasy S19 między Babicą a Jawornikiem stanowią estakady. - Jedną z nich jest estakada ES-26 mierząca w najwyższym miejscu 80 metrów wysokości. Obecnie jest to najwyższy obiekt tego typu w Polsce – informuje GDDKiA. Kiedy pojedziemy tą niezwykłą trasą na Podkarpaciu?

Jazda przez Podkarpacie nad koronami drzew

Nowa trasa S19 między Babicą a Jawornikiem, jak podaje GDDKiA, to obszar nieodbiegający od widoków znany z Bieszczad. Trasa przechodzi przez pagórkowaty teren, co spowodowało konieczność zaprojektowania aż 17 obiektów, które docelowa mają przeprowadzić kierowców przez ogromne jary i doliny sięgające kilkudziesięciu metrów głębokości.

Estakada ES-26 usytuowana jest pomiędzy miejscowościami Żarnowa i Godowa. Ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości całkowitej 1082 m i szerokości 29 m łagodnie wpisuje się w otaczający teren. Jednak to nie długość czy szerokość są parametrami, które wyróżniają ten obiekt najbardziej. Takim parametrem jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. Można ją porównać do wyższej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie – informuje GDDKiA.

ZOBACZ: Najbardziej pokręcona trasa w Polsce. Wiedziałeś, że jest w Bieszczadach?

Estakada będzie ogromnym wyzwaniem

Spektakularna konstrukcja w niełatwym terenie to ogromne wyzwanie.

Aby wygrać tę nierówną walkę z geologią, projektant w najbardziej niekorzystnych warunkach przewiduje konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Wykonanie tego obiektu będzie wymagało wbudowania ponad 80 tys. m3 – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Kiedy pojedziemy wyjątkową trasą na Podkarpaciu?

Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 26 miesięcy, czyli we wrześniu 2026 r. - Przy czym, do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca) – podkreśla GDDKiA.

Jak przebiegały protesty rolników na Podkarpaciu?
Listen on Spreaker.