Nad Polską panuje zgniły wyż

i

Autor: Pixabay

Nad Polską roztacza się zgniły wyż. To zjawisko atmosferyczne mocno na nas wpływa!

2020-11-10 8:56

Serwis TwojaPogoda.pl informuje, że nad Polską roztacza się właśnie tzw. zgniły wyż. Teoretycznie na niebie powinno być słonce, a panują mgły i pada. Dlaczego tak się dzieje? Jak to wpływa na nasze samopoczucie?

Zgniły wyż nad Polską

Teoretycznie zjawisko wyżu atmosferycznego oznacza słońce i ciepłą aurę. Obecnie jednak w Polsce mamy do czynienia z wyżem, a mimo to panują gęste mgły i w wielu rejonach kraju mży. Takie zjawisko nazywamy zgniłym wyżem:

"Podręczniki nic nie wspominają o tej najmniej lubianej przez meteorologów odmianie wyżu, a mianowicie o wyżu zgniłym. Mówimy o nim wtedy, gdy pomimo wysokiego ciśnienia i niewielkiego wiatru, niebo pozostaje całkowicie zasnute przez szare chmury, w dodatku miejscami pojawiają się opady mżawki i gęste mgły" - pisze serwis TwojaPogoda.pl.

Zgniły wyż a samopoczucie

Zgniły wyż ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy przez gęste chmury nie docierają do nas promienie słońca, stajemy się apatyczni. Co gorsza, taki wyż sprzyja też wytwarzaniu się smogu na ulicach, a ten wpływa niekorzystnie na nasze drogi oddechowe i jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci i seniorów. Dlatego, jeśli planujemy spacery na zewnątrz, warto zajrzeć w monitoringi powietrza - jeśli stężenie szkodliwych pyłów jest zbyt wysokie, lepiej zostać w domu.

Brak słońca ma też wpływ na dostarczanie witaminy D do naszych organizmów, a ta ma istotny wpływ na naszą odporność, na przykład w walce z koronawirusem, dlatego przy zjawisku zgniłego wyżu warto zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy zażywając suplementy. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Zgniły wyż sprzyja też pojawianiu się mgieł, a te z kolei sprawiają, że warunki drogowe są niekorzystne.

Plusem zgniłego wyżu jest z kolei stabilna aura:

"Dla przeciętnego zjadacza chleba brak opadów, silnego wiatru, skoków temperatury i bardzo niskiego ciśnienia to same plusy" - kwituje TwojaPogoda.pl.

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie
Posłuchaj o prawidłowym czyszczeniu uszu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa