Objawy koronawirusa
COVID-19 można rozpoznawać na wiele sposobów. GIS zdefiniował chorobę wskazując kilka kryteriów. Za objawy kliniczne COVID-19 uznano:
- kaszel,
- gorączkę,
- duszność,
- utratę węchu o nagłym początku,
- utratę lub zaburzenia smaku o nagłym początku.
Okazuje się, że koronawirus może dawać także inne, niepokojące objawy.
Majaczenie objawem koronawirusa
Portal o2.pl wskazuje na pracę hiszpańskich naukowców, którzy w czasopiśmie "Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy" informują, że jednym z objawów COVID-19 może być majaczenie połączone z gorączką. Wirus może bowiem wpływać nie tylko na pracę serca czy nerek zakażonego, ale też na pracę mózgu:
"Główne hipotezy wyjaśniające, w jaki sposób koronawirus SARS-CoV-2 wpływa na mózg, wskazują na trzy możliwe przyczyny: niedotlenienie lub neuronalny niedobór tlenu, zapalenie tkanki mózgowej, wywołane burzą cytokin, oraz zdolność wirusa do przenikania bariery krew-mózg, umożliwiająca bezpośrednią inwazję mózgu".
Takie objawy są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i samotnych. Osoba majacząca nie jest w stanie racjonalnie ocenić swojego stanu i może nie wezwać niezbędnej pomocy na czas.
Naukowcy na całym świecie sprawdzają też, jakie powikłania wywołuje COVID-19. Wciąż nie wiadomo, czy są takie które mogą ujawnić się dopiero po latach od przebytej choroby.