Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce. Można rozpędzić się do 120 km/h

i

Autor: BIESZCZAD.ski/Podkarpackie/Facebook/zrzut ekranu

Atrakcje

Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce. Można rozpędzić się do 120 km/h

2023-09-24 14:55

W Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu powstała najdłuższa w Polsce tyrolka. Ma dwie linie, można jechać na siedząco albo na leżąco i rozpędzić się do 120 km/h. Tyrolka ma 1350 długości, dwie liny do jazdy na siedząco albo w pozycji leżącej, w najwyższym punkcie można poszybować 48 metrów nad ziemią.

Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce

Zjazd w pozycji leżącej na tzw. batmana przypomina lot ptaka. Jest dla tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny, ponieważ można osiągnąć prędkość do 120 km/h. Zjazd w pozycji siedzącej to już inne doznanie. Można obejrzeć okolicę z wysokości i podziwiać widoki – powiedziała Aleksandra Stelmach, prezes Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.Ski w Wańkowej. Liny tyrolki połączyły dwa przeciwległe wzgórza. Nie mają podpór. Zostały rozwieszone równolegle do wyciągu narciarskiego. Start jest z górnej stacji kolei linowej BIESZCZAD.ski. Lądowisko znajduje się na przeciwległym zboczu góry na wysokości 445 metrów nad poziomem morza.

Najdłuższa w Polsce tyrolka rusza w niedzielę 24 września

Tyrolka jest inwestycją gminy Olszanica. Samorząd ogłosił przetarg na budowę w lutym br. Sześć dni temu zakończyły się odbiory. Częścią inwestycji była też budowa 400-metrowego toru do Summer Tubingu, czyli zjeżdżalni pontonowej. Wszystko kosztowało prawie 2 mln 240 tys. zł. Część pieniędzy samorząd zdobył z Programu Polski Ład dla gmin popegeerowskich.

Tyrolka zostanie oficjalnie uruchomiona w niedzielę (24 września). Inauguracyjny zjazd odbędzie się ok. godz. 15.30. To jedna z atrakcji rozpoczynającego się Festiwalu Produktów Podkarpackich. Na stoiskach można kupić lokalne wina, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i produkty rękodzielników.

W programie festiwalu jest też spotkanie z najsłynniejszymi polskimi leśnikami – Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką i z organizatorami pokazów astronomicznych na terenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Festiwal Produktów Podkarpackich zakończy się o godz. 21.00

ZOBACZ: W Bieszczadach planowana jest budowa pięciogwiazdkowego hotelu Collis

Psy myśliwskie opanowały bydgoski Myślęcinek