Grzybobranie

Te grzyby zbieraj we wrześniu i październiku na Podkarpaciu

2023-10-22 9:23

Wrzesień to miesiąc, w którym startuje krótki, ale jakże intensywny sezon na grzyby. Co prawda, w lasach – szczególnie na Podkarpaciu – grzyby można zbierać już od dawna, jednak to jesienią możemy liczyć na największy wysyp. Dlaczego? Za wszystko odpowiada pogoda, a ta jesienna, jest niemalże idealna dla grzybów. Zobaczcie, jakie grzyby można zbierać we wrześniu i październiku.

Spis treści

  1. Kalendarz grzybiarza 2023 – jesienny sezon na grzyby na Podkarpaciu
  2. Czy są grzyby na Podkarpaciu? Mapa występowania grzybów w 2023 roku
  3. Jakie grzyby zbierać we wrześniu i październiku na Podkarpaciu

Kalendarz grzybiarza 2023 – jesienny sezon na grzyby na Podkarpaciu

Występowanie grzybów w lasach zależy od warunków atmosferycznych, ale i pory roku. –  Grzybnia, tak jak i inne organizmy w naszej strefie klimatycznej, ma w swoim rozwoju wyraźny cykl roczny. Dla większości gatunków grzybów porą owocnikowania jest druga połowa lata i jesień – podaje serwis grzyby.pl.

W okresie letnim i jesiennym masowe pojawienie się owocników grzybów jest silnie uzależnione od splotu takich czynników jak: dostępna wilgoć w podłożu, bieżące opady i wilgotność powietrza, temperatura powietrza oraz naturalny rytm rozwoju grzybni danego gatunku – dodają eksperci.

Czy są grzyby na Podkarpaciu? Mapa występowania grzybów w 2023 roku

Przed wyprawą do lasu warto sprawdzić, czy w naszych rejonach trwa wysyp. Serwis grzyby.pl przygotował specjalną mapę, gdzie możemy dowiedzieć się, czy opłaca się brać koszyk ze sobą.

Jakie grzyby zbierać we wrześniu i październiku na Podkarpaciu

Największego wysypu grzybów należy spodziewać się we wrześniu i październiku, gdy dopiszą odpowiednie warunki atmosferyczne. W lasach zaroi się od grzybów, ale również tych niejadalnych, które niekiedy łatwo pomylić. Warto więc znać najpopularniejsze grzyby, które we wrześniu i w październiku 2023 z pewnością będzie można znaleźć w lasach w całej Polsce. Zobaczcie, jakie grzyby można zbierać w najbliższym czasie:

Czy warto jeść grzyby?