Jesteś dobry z ortografii? Sprawdź, czy wiesz jak poprawnie zapisać wyrazy z ó i u

i

Autor: Freepik

Ciekawostki

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Oto typy licealistów, niektóre zaskakują!

2024-10-12 14:44

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku Wydawnictwa Naukowego PWN rozpoczął się 8 października o godzinie 12. Od tego momentu będzie można zgłaszać swoje typy. Jakie wyrazy w tym roku będą miały największe szanse w walce o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku? Postanowiliśmy popytać licealistów.

Spis treści

  1. Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Typy
  2. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024
  3. Gminy, w których zarabia się najmniej na Podkarpaciu
  4. Rel, essa czy odklejka. Te słowa wygrały wcześniejsze edycje konkursu PWN
  5. Młodzieżowe słowo roku 2024. Jak głosować?

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Typy

8 października, równo w południe wystartował plebiscyt na Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wydawnictwa naukowego PWN. To już po raz 8. młodzież - i nie tylko - będzie mogła wybrać wyraz, który aktualnie jest jednym z najczęściej używanych powiedzonek młodego pokolenia. Zanim jednak nastąpi sam etap głosowania - czyli drugi etap konkursu - internauci będą musieli zgłosić swoje typy. To właśnie z nich wybrane zostanie ostatecznie Młodzieżowe Słowo Roku 2024.

Postanowiliśmy zapytać licealistów, jakie wyrazy w tym roku przychodzą im na myśl w kontekście Młodzieżowego Słowa Roku.

"Cały czas słyszy się to 'essa', 'slay'."

"No można powiedzieć, że ktoś jest sigmą - jak się tak jakoś zachowuje, bo jest silny i niezależny".

"Mówi się delulu - to jest połowa naszego społeczeństwa, to jest właśnie coś takiego, że ktoś ma trochę urojenia"

- mówią licealiści.

To nie jedyne propozycje, jakie pojawiają się w kontekście tegorocznego konkursu. Wśród typów, które pojawiają się raczej w internecie, można znaleźć wyrazy "czemó" i "azbest". Pierwszy nawiązuje do rozgrywki w Fortnite'a. Drugi do przeróbki animacji "Iniemamocni".

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024

Przypomnijmy, że plebiscyt organizowany jest przez wydawnictwo PWN.

"Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne"

- czytamy na stronie PWN.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym internauci zgłaszają swoje propozycje młodzieżowych słów. W drugim trwa głosowanie na najczęściej powtarzające się typy. Zwycięża słowo z największą liczbą oddanych głosów.

Gminy, w których zarabia się najmniej na Podkarpaciu

Zobacz naszą galerię!

QUIZ. Najtrudniejsze polskie słowa - wiesz, co oznaczają?

Pytanie 1 z 20
Luminarz to...
Obsada "Beverly Hills, 90210" po latach. Zobaczcie, jak teraz wyglądają aktorzy z młodzieżowego hitu sprzed lat!

Rel, essa czy odklejka. Te słowa wygrały wcześniejsze edycje konkursu PWN

Konkurs na Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wydawnictwa naukowego PWN organizowany jest od 2016 roku. Przez ostatnie 8 lat, niemal rok rocznie wywołuje od takie same, ogromne emocje! Przypomnijmy, jak prezentowały się wyniki konkursu z 2023. W zeszłym roku zwyciężyło słowo "rel". Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".

"Zwycięskie słowo "rel" jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu"

– powiedziała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 także przyniósł wiele emocji. 2 lata temu dzięki głosom internautów przy dużej przewadze zwyciężyło słowo "essa". Oznacza ono w środowisku młodzieży znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji.

"Kapituła natomiast postanowiła przyznać Nagrodę Jury wyrazowi, który znalazł się blisko podium, jest to 'odklejka'. Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści: 'Gdy – jak wskazuje wyróżniona definicja – ktoś za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie'".

- możemy przeczytać na stronie PWN.

Młodzieżowe słowo roku 2024. Jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wydawnictwa naukowego PWN już trwa. Od 8 października można wysyłać propozycje słów-kandydatów pod adresem msr.pwn.pl. Ten etap konkursu potrwa do 5 listopada, do godziny 12. Z kolei 13 listopada godz. 12.00 rozpocznie się ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej dwudziestki. Ten etap konkursu potrwa do 30 listopada, do godziny 12.00.