Słowa

i

Autor: Pixaby

Wydarzenia

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Konkurs rusza już 8 października!

2024-10-08 8:02

W internecie po raz kolejny zrobiło się głośno o plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Nic dziwnego - konkurs startuje już 8 października. Przypomnijmy, że już we wrześniu plebiscyt zaczął wywoływać pierwsze kontrowersje. A to za sprawą propozycji słów, które w tym roku miałyby szansę zostać najpopularniejszym wśród młodzieży.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 

Jeśli jest tu ktoś, kto nie orientuje się, czym jest plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, śpieszymy z wyjaśnieniem! Jest to coroczny konkurs, organizowany w Polsce przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Chodzi w nim o wybranie słowa, zwrotu lub wyrażenia, które aktualnie jest najpopularniejsze wśród młodzieży. W trakcie konkursu internaucie zgłaszają słownych kandydatów-pretendentów do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku. Cel konkursu jest bardzo prosty. Chodzi o pokazanie, jakim językiem posługują się młodzi ludzie, a także jakich nowych wyrazów używają w na co dzień.

"Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne"

- czytamy na stronie PWN.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów:

  • do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo - nie musi być ani nowe, ani slangowe - a następnie jury dokonuje analizy zgłoszeń;
  • do drugiego etapu głosowania przechodzą najczęściej pojawiające się w pierwszym etapie słowa. Muszą one być zgodne z regulaminem. W drugim etapie prezentowana jest lista 20 słów, spośród których głosami internautów wybierane jest zwycięskie Młodzieżowe Słowo Roku.

Pierwszy etap plebiscytu rozpoczyna się 8 października.

Pierwsi kandydaci na Młodzieżowe Słowo Roku

Choć plebiscyt nie rozpoczął się na dobre, jeszcze we wrześniu zaczęły pojawiać się pierwsze słowa-kandydaci do plebiscytu. Nie da się ukryć, że wywołały one niemałe kontrowersje. Chodzi o słowa "czemó" i "azbest". 

"Azbest" w młodzieżowym znaczeniu odnosi się do śmiesznej przeróbki animacji "Iniemamocni". Pada tam stwierdzenie, że "pani syn siedząc w ostatniej ławce wylał na mnie azbest". Nagranie ponownie trenduje w internecie.

Z kolei "czemó" stworzone zostało przez młodego fana gry Fortnight. Na TikToku da się znaleźć nagranie, na którym gracz reaguje na informację: "chciałem ci powiedzieć, że już nie jesteś moim duo", krótkim "czemu", ale wypowiedzianym z bardzo dziwnym akcentem.

Młodzieżowe słowo roku 2024. Jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wydawnictwa naukowego PWN już trwa. Od 8 października można wysyłać propozycje słów-kandydatów pod adresem msr.pwn.pl. Ten etap konkursu potrwa do 5 listopada, do godziny 12. Z kolei 13 listopada godz. 12.00 rozpocznie się ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej dwudziestki. Ten etap konkursu potrwa do 30 listopada, do godziny 12.00.

To niezwykła wieś w Bieszczadach. Co roku obchodzi się tutaj Dzień Wilka

Zobacz naszą galerię!

Quiz ortograficzny: U czy Ó?

Pytanie 1 z 30
Jak zapiszesz to słowo?
BOOMERSKIE SŁOWO ROKU 2022

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 

Przypomnijmy, że w zeszłym roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku dostarczył wielu emocji, i to nie tylko językoznawcom. W szranki stanęły takie słowa jak bambik, essa czy krindż, a wynik konkursu dla wielu był sporym zaskoczeniem. Pierwsze miejsce zajęło słowo "rel".

"Zwycięskie słowo 'rel' jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu" – powiedziała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

PRZECZTAJ TEŻ: Co będzie Młodzieżowym Słowem Roku 2023? Zobacz, jakie wyrażenia wygrywały w ostatnich latach

Drugie miejsce w plebiscycie przypadło słowu "sigma".

"Wyraz wywodzi się z manosfery, gdzie pierwotnie był składnikiem wyrażenia 'sigma man' – 'mężczyzna sigma'. Przekroczył jednak ten zamknięty obszar i wszedł do języka potocznego z adresem młodzieżowym. Ciekawa jest tu zresztą korelacja formy i znaczenia. Tę oddaloną, bo dopiero osiemnastą literę alfabetu greckiego, wybrano do nazwania osoby silnej (mężczyzny lub kobiety), nieszukającej jednak poklasku, sytuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny (czytaj: autentyczny) wpływ na rzeczywistość. Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkorformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe" – dodała prof. Anna Wileczek.

Trzecie miejsce w konkursie należało w zeszłym roku do słowa "oporowo". Jest to synonim dobrze znanych już wyrażeń: "do oporu" czy "w opór". Co oznacza? Przede wszystkim "intensywnie, mocno, dużo". Wiąże się z popularnym internetowym wiralem o rolniczych konotacjach: "oporowo całodobowo". Jest wyrazem slangowym i może może być używane w różnych kontekstach.

Przypomnijmy, że jury plebiscytu wyróżniło jeszcze jedno słowo. Mowa o "oddaje".

"Wprawdzie już dobrze jest zadomowione w młodej polszczyźnie, ale – jak mówi młodzież – "ma potencjał". Poza tym jest utworzone na gruncie języka polskiego" – powiedziała prof. Wileczek.

PRZECZTAJ TEŻ: Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznaczają najpopularniejsze obecnie słowa?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

W 2022 roku Młodzieżowym Słowem Roku została "Essa".

"'Essa' jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi prof. Anna Wileczek.

Dodajmy, że jury wyróżniło w tym roku także swojego kandydata. Było nim słowo "odklejka". Co oznacza ten wyraz? Można tak powiedzieć o stanach, ewentualnie osobach, które są oderwane od rzeczywistości. Dotyczy to nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści.

Listen on Spreaker.