Towar na wagę złota. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie pomyślałby, że maseczki ochronne będą towarem tak "chodliwym". Od 16 kwietnia ich noszenie jest obowiązkowe w całej Polsce. Oznacza to, że wyjście bez maseczki na zakupy czy na spacer z psem może zakończyć się mandatem.
Zakup gotowej maski jednorazowej lub tej wielokrotnego użytku to często spory wydatek. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:
TNa szczęście maseczkę można w łatwy i szybki sposób wykonać samodzielnie.
Maseczka ochronna na twarz: Jak ją zrobić?
Niektórzy z nas nie liczą na to, aż brakujący towar pojawi się w sklepach. Zastanawiasz się, jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Instrukcję krok po kroku znajdziesz m.in. w internecie. Czego potrzeba, by zrobić maseczkę ochronną na twarz? Najpierw zaopatrz się w:
- kawałek papieru (z rolki standardowego ręcznika kuchennego),
- małą gumkę typu recepturka,
- zszywacz (potrzebny do zszycia ze sobą zagiętych z dwóch stron kawałków papieru).
Potem postępuj zgodnie z instrukcjami:
Poniżej prezentujemy 8 kroków do tego, jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz. Wszystkie z nich wykonasz samodzielnie w domu:
- Podwój 2 ręczniki papierowe (umieść jeden nad drugim).
- Umieść bibułkę na ręcznikach papierowych, aby uformować 3 warstwy, a następnie pokrój na pół, aby utworzyć 2 długie prostokąty.
- Taśmą zaklej krótkie końce 2 prostokątnych części, owijając taśmę od przodu do tyłu.
- Przebij 2 otwory na obu końcach taśmowych boków
- Przyklej drut powleczony plastikiem do strony ręcznika papierowego, w dolnej ćwiartce środka prostokąta. (Ta część zostanie wykorzystana do dopasowania maski nad nosem)
- Przetnij elastyczny sznurek na 8 równych części (po 6 cali)
- Zawiąż sznurki przez 4 otwory, dopasowując węzły do ucha
- Maska jest noszona na całej twarzy, przymocowana do ucha elastycznymi górnymi i dolnymi gumkami (po dwa).
Wciąż masz problem? W takim razie obejrzyj 2 poniższe wideo - z pewnością Ci pomogą!
Maseczki można też oczywiście uszyć - najlepiej z bawełny i fizeliny. Wówczas posłużą nam nieco dłużej. Musimy jednak pamiętać, by prac je w wysokich temperaturach po każdym użyciu, a bezpośrednio po ściągnięciu zapakować w szczelny woreczek. W sieci można znaleźć sporo instrukcji szycia - nawet bez użycia maszyny.