Nieaktualna mapa Polski w podręczniku do HiT-u. Miasto znalazło się poza granicami kraju

i

Autor: Wydawnictwo Biały Kruk/ Podręcznik "Historia i teraźniejszość. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego Nieaktualna mapa Polski w podręczniku do HiT-u. Miasto znalazło się poza granicami kraju

Mapa Polski bez polskiego miasta. Poważny błąd w podręczniku do HiT-u prof. Roszkowskiego [FOTO]

2022-08-30 12:01

Treści zawarte w podręczniku do przedmiotu HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego od dłuższego już czasu budzą ogromne kontrowersje. Tym razem sieć obiegły zdjęcia z mapą Polski, na której Ustrzyki Dolne znajdują się poza granicami kraju. Nie umknęło to również burmistrzowi miasta.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który obowiązywał będzie dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych już od 1 września 2022 roku. Historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Nieaktualna mapa Polski w podręczniku do HiT-u autorstwa prof. Roszkowskiego. Ustrzyki Dolne poza granicami kraju

Na chwilę obecną do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość dopuszczony został tylko jeden podręcznik – autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość. 1945-1979". Wydany przez Wydawnictwo Biały Kruk podręcznik stał się powodem ogólnopolskiej dyskusji. Stwierdzono, że książka ta zawiera wiele kontrowersyjnych fragmentów, a przekazywane w niej treści mogą nie nadawać się do pracy z uczniami. Mało tego, w podręczniku doszukać się można poważnych błędów merytorycznych.

Na stronie 36. podręcznika "Historia i teraźniejszość" zamieszczono mapę, na której Ustrzyki Dolne znajdują się poza granicami RP. A w podpisie zdjęcia możemy przeczytać, że jest to aktualna mapa Polski.

– Jak patrzę na tę mapę Polski, która jest w książce HiT. To coś mi się nie zgadza. Zapomnieli o zmianie granic z 15.02.1951r i w podręczniku do HiT jest stara mapa, na której nie ma m.in. Ustrzyk Dolnych, w podręczniku opisana jako aktualna… Jak taki bubel może zostać dopuszczony do edukacji młodzieży w szkole, gdzie nawet mapa Polski nie jest poprawna zauważa jeden z użytkowników Wykopu.

Nieaktualna mapa Polski w podręczniku do HiT-u. Miasto znalazło się poza granicami kraju

i

Autor: Screen z podręcznika "Historia i teraźniejszość. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego/ Wydawnictwo Biały Kruk

Nie umknęło to również samemu burmistrzowi Ustrzyk Dolnych. Sprawę skomentował w programie "Onet Rano".

– Ten podręcznik, oprócz tego, że posiada wiele kwestii indoktrynacyjnych, narzucających pewien określony światopogląd, zawiera błędy merytoryczne. Wszyscy skupili się na fragmencie o in vitro, dla mnie jako burmistrza Ustrzyk Dolnych liczy się ogromny błąd na stronie 36, gdzie (...) ktoś wrzucił mapę (...), na której Ustrzyki są poza granicami RP. Nie wiem, czy uczniowie chcieliby się uczyć z książki, będąc w Polsce, a czytając w niej — nie nazywałbym tego nawet podręcznikiem, tylko jakimś esejem publicystyczno-propagandowym — że nie są tak naprawdę w Polsce. Więc nie chodzi tylko o kwestie światopoglądowe, tylko o to, że ten podręcznik jest pełen błędów merytorycznych – mówił Bartosz Romowicz w "Onet Rano.".

CZYTAJ TEŻ: Te szkoły nie użyją podręcznika do HiT-u prof. Roszkowskiego. Powstała specjalna mapa

DESERY BEZ CUKRU, GRZECHY KIEROWCÓW, JEREMY SOCHAN, MANESKIN - ESKA XD #056

Czyżby w tworzeniu podręcznika HiT maczał palce Albert z ESKI?

Posłuchajcie, jak w swojej WKRĘTARCE szukał lotniska... w Turku :)

Listen to "Turcja" on Spreaker.