Ma pomóc w wykrywaniu zaburzeń mowy chorym na Parkinsona.  Specjalny program naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

i

Autor: Pixabay

Ma pomóc w wykrywaniu Parkinsona. Specjalny program naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

2022-01-25 14:53

Podczas tej choroby najczęściej dochodzi do zaniku różnych neuronów, co często oznacza stopniową utratę zdolności do mówienia. Chorym z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki niemu, logopedzi będą mieli dużo łatwiejsze zadanie przy wykonywaniu badań.

Choroba Parkinsona jest drugą pod względem częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej.

- Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACKIE. Nowa metoda oszustwa na COVID-19. Uważajcie!

Pomoc dla logopedów

Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania. Moduł programu komputerowego przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych powinien stymulować pacjenta do wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowalnia procesu degradacji jego mowy. Wśród grona użytkowników tego programu znajdą się logopedzi, pacjenci z chorobą Parkinsona, a nawet lekarze neurolodzy.

Obecnie trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, co pozwoli poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin, usprawni działanie gabinetów logopedycznych i lekarzy specjalistów, a tym samym przyniesie realnej korzyści systemowi opieki zdrowotnej

Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Akcja CBŚP