Leśnicy alarmują! Sezon na kleszcze rozpoczęty. „To jedno z największych zagrożeń”

i

Autor: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe/Gacebook

Wydarzenia

Leśnicy alarmują! Sezon na kleszcze rozpoczęty. „To jedno z największych zagrożeń”

2024-02-23 14:40

Chwilowe ocieplenie pogody sprawiło, że znów w lasach, a nawet w przydomowych ogródkach czyha na nas niebezpieczeństwo. Przebudziły się kleszcze, a to sprawia, że musimy być o wiele ostrożniejsi niż w ostatnich zimowych miesiącach. Te pajęczaki to niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. O przebudzeniu się kleszczy informują leśnicy z Bieszczad.

Sezon 2024 na kleszcze rozpoczęty

Końcówka stycznia i początek lutego 2024 roku były wyjątkowo ciepłe. Powiew cieplejszego powietrza i kilka dni nieco wyższych temperatury sprawiły, że przebudziły się kleszcze. Te niebezpieczne pajęczaki nie potrzebują wiele. Wystarczy kilka stopni ciepła, aby znów rozpocząć swój żer. To sprawia, że musimy zadbać o swoje zdrowie i po każdym spacerze przeglądać swoje ciało. Wycieczka do lasu lub spacer po łące może okazać się niebezpieczną aktywnością. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku tylko od początku roku do kwietnia na boreliozę zachorowało blisko 2,7 tysiąca Polaków. Zaś na Podkarpaciu w całym 2023 roku na boreliozę zachorowało 1919 osób.

Leśnicy alarmują! Kleszcze już nie śpią

Bywa i tak, że z lutowego, porannego spaceru wróci się z przedstawicielem dzikiej fauny - kleszcz pospolity zwany też psim – informuje Nadleśnictwo Baligród w swoich mediach społecznościowych.

Ministerstwo Zdrowia: choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie – informuje Ministerstwo Zdrowia. Wybierając się na spacer lub w tereny zalesione warto pamiętać o tym, że kleszcze żyją głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

 Te niebezpieczne dla naszego zdrowia pajęczaki przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – podaje MZ.

Jak przebiegały protesty rolników na Podkarpaciu?
Listen on Spreaker.