Samolot rodziny królewskiej, według nieoficjalnych informacji pojawił się na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce pomiędzy godziną 13-14. Około południa wiadome było, że to książę William odwiedzi w środę, 22 marca jednostkę wojskową przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, gdzie w imieniu króla Karola III spotka się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami.
Dwudniowa wizyta księcia Williama w Polsce
Oficjalne wiadomości w tej sprawie pojawiły się dopiero około godziny 18.00. Z informacji przekazanych przez brytyjską ambasadę w Warszawie wynika, że książę William jest z dwudniową wizytą w Polsce. Podczas niej chce wyrazić wdzięczność dla polskich i brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w pomoc Ukrainie dotkniętej wojną, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak Polska opiekuje się ukraińskimi uchodźcami. Książę wziął dzisiaj (środa 22 marca) udział w spotkaniach w Rzeszowie, podczas których poznał szczegóły wsparcia, jakiego polscy i brytyjscy wojskowi udzielają ukraińskim siłom zbrojnym.
Książę William odwiedził najpierw 3. Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest bardzo mocno zaangażowana w udzielanie wsparcia Ukrainie. Podczas pobytu w bazie książę spotkał się z polskim Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, oraz rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami o ich bliskiej współpracy, która została wypracowana w ramach wspierania Ukrainy.
Następnie książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. Personel ten składa się głównie z Królewskiej Artylerii oraz sił wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.
ZOBACZ: Książę William i księżna Kate odwiedzili żołnierzy w Rzeszowie
„Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt, jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim, żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej”
– podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Dodał, że żołnierze polscy i ze Zjednoczonego Królestwa wspólnie ćwiczą ramię w ramię, budując operacyjność, wzmacniając bezpieczeństwo Polski, a także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że jest szczególnie wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich, właśnie w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą, czyli podkarpackim i lubelskim.
„Wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy, kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy polskie służby były wspierane właśnie przez służby brytyjskie, przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni” – oświadczył Błaszczak.
Podziękował także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady – jak zaznaczył można by mnożyć.
Wieczorem spotkanie w Warszawie
Dziś wieczorem książę odwiedzi punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy i wciąż są mniej zintegrowane z polską społecznością. Ośrodek pełnił wcześniej funkcję budynku biurowego, a następnie został przekształcony w miejsce zakwaterowania. W placówce mieszkańcy mają zapewnione dwa posiłki dziennie oraz możliwość skorzystania z szeregu usług, takich jak lekcje języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, kącik zabaw dla dzieci, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z kickboxingu prowadzone przez ukraińskiego trenera, który również uciekł do Polski.
Podczas wizyty książę William spotka się z prezydentem Warszawy, a następnie wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski. Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem "bezpłatnego sklepu".
Drugi dzień pobytu księcia William w Polsce
Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
Następnie William uda do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, gdzie podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach.
Podróż zakończy się wizytą w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Książę William posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość.
Polecany artykuł: