kaszel starsza osoba

i

Autor: materiał prasowy

Zdrowie

Krztusiec nie odpuszcza na Podkarpaciu. Rzecznik NFZ: jest skuteczna ochrona

2025-01-23 15:06

Jeszcze w kwietniu 2024 roku na Podkarpaciu zauważono nagły wzrost zachorowań na krztusiec. Ta dawna choroba powróciła z zwielokrotnioną siłą. W jeden miesiąc zanotowano więcej przypadków niż w całym 2023 roku! Rzecznik NFZ na Podkarpaciu Rafał Śliż zapewnia, że jest skuteczna ochrona przed chorobą.

Krztusiec nie odpuszcza na Podkarpaciu

W pierwszej połowie stycznia 2025 w całej Polsce wykryto już 1,2 przypadków krztuśca i ponad 3,6 tysiąca zakażeń wirusem RSV. W województwie podkarpackim wzrost zachorowań na krztusiec zaobserwowano jeszcze w kwietniu 2024 roku. Od tamtej pory liczba chorych stale rośnie. Rafał Śliż, rzecznik NFZ na Podkarpaciu mówi, że te choroby niestety wracają, głównie z dwóch powodów.

Pierwszy to podróże do i z Polski dotyczące krajów, w których kalendarze szczepień są zupełnie inne. Drugi powód to coraz częstsza rezygnacja ze szczepień, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i właśnie to się teraz dzieje z krztuścem – mówi Rafał Śliż.

W 2023 roku na terenie Podkarpacia zanotowano 27 przypadków tej choroby, a w samym Rzeszowie tylko 3. Ubiegły rok to jednak olbrzymi wzrost. W samym kwietniu 2024 roku zanotowano 35 zarażeń, czyli więcej niż w całym 2023 roku.

Kolejne miesiące to zwiększenia liczby chorych. Rekordowy był październik z niemal 200 chorymi. Cały 2024 to aż 1057 chorych. W samym Rzeszowie 215 chorych – zaznacza Rafał Śliż.

ZOBACZ: Podkarpacki indeks starości. Tutaj mieszka najwięcej babć i dziadków

Rafał Śliż: jest skuteczna ochrona

Rzecznik NFZ na Podkarpaciu w rozmowie z nami podkreślił, że choroby zakaźne nie znikną tylko dlatego, że przestaniemy w nie wierzyć.

Nie mają dla nich znaczenia granice krajów, ale jest skuteczna ochrona przed nimi – szczepienia, które istnieją od długiego czasu i z których zdecydowana większość z nas korzystała będąc dzieckiem czy nastolatkiem – mówi rzecznik.

Rafał Śliż tłumaczy, że szczepionki przeciwko krztuścowi są bezpłatne w ramach obowiązkowego programu szczepień dla wszystkich dzieci. Dodatkowo od 15 października 2024 roku kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach POZ.

Jak rozpoznać krztusiec?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Źródłem zakażenia jest człowiek chory, a do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkowo, najczęściej w warunkach rodzinnych i w skupiskach dzieci. Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, tzw. szczekający kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny. Natomiast u osób dorosłych przewlekły kaszel.

Bez pomocy kibiców na Podkarpaciu nie będzie żadnej drużyny hokeja