Koniec 500 plus już w 2023 roku. Jarosław Gowin ujawnia: „polski budżet czekają drastyczne cięcia”

i

Autor: gosiak1980/cc0/Pixabay.com Ulga na powrót - czym jest? Kto otrzyma ulgę na powrót?

Koniec 500 plus już w 2023 roku. Jarosław Gowin ujawnia: „polski budżet czekają drastyczne cięcia”

2021-08-17 10:21

Koniec 500 plus, ale też innych programów socjalnych może nastąpić już w 2023 roku. Jarosław Gowin po rozstaniu ze Zjednoczoną Prawicą nie szczędzi słów krytyki obecnie rządzącym. Według niego konieczność przestrzegania reguły wydatkowej już w 2023 roku sprawi, że polski budżet będą czekać „drastyczne cięcia”. Czym jest reguła wydatkowa? Co z Polskim Ładem?

500 plus to dla Prawa i Sprawiedliwości karta przetargowa w walce o kolejne lata rządzenia w Polsce. Polacy, którzy mają dzieci tak „przyzwyczaili” się do dodatkowych pieniędzy każdego miesiąca, że każdy zamach na 500 plus to gwarancja utraty poparcia. Jednak, co w sytuacji, gdy rząd dojdzie do wniosku, że ten program socjalny, jak i inne są za drogie? Taka sytuacja może mieć miejsce już w 2023 roku. Dlaczego? - Przez konieczność przestrzegania reguły wydatkowej polski budżet w 2023 roku czekają „drastyczne cięcia” – ocenił Jarosław Gowin, który po rozstaniu ze Zjednoczoną Prawicą nie szczędzi słów krytyki rządzącym i ujawnia tajemnice, które PiS nie są na rękę. Czym jest reguła wydatkowa? Dlaczego coś mogłoby zaszkodzić polskiemu budżetowi na tyle, żeby zrezygnować z czołowych programów socjalnych dla Polaków? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści

  1. Koniec 500 plus już w 2023 roku? Reguła wydatkowa
  2. Koniec 500 plus już w 2023 roku? Polski Ład pomoże, czy zaszkodzi?

CZYTAJ TAKŻE: Trzy polskie samoloty w drodze do Afganistanu! Na liście do ewakuacji około 100 osób

Koniec 500 plus już w 2023 roku? Reguła wydatkowa

- Przez ostatni rok byłem ministrem gospodarki i wiem, jaki jest stan finansów publicznych. W przyszłym roku da się jeszcze złożyć budżet, ponieważ Komisja Europejska pozwala państwom członkowskim na odejście od tzw. reguły wydatkowej. Mówiąc prościej, pozwala na zwiększanie długu publicznego - powiedział Jarosław Gowin w rozmowie opublikowanej w poniedziałek w "Super Expressie".

Jego zdaniem, w 2023 r. takiej zgody już nie będzie. Jarosław Gowin zaznaczył także, że konieczne będą „bolesne dla Polaków cięcia budżetowe”. Mimo że od 1,5 roku zmagamy się z kryzysem wywołanym pandemią polski rząd nie zdecydował się wstrzymać świadczenia i gwarantował niejednokrotnie, że 500 plus jak i inne programy socjalne będą kontynuowane. Przez to dług publiczny w ciągu roku wzrósł o tyle, ile wynosi suma z 10 lat wstecz. - Mateusz Morawiecki i inni liderzy PiS wiedzą doskonale, że ich polityka doprowadzi do konieczności głębokich cięć budżetowych – mówił wczoraj dla SE.

Koniec 500 plus już w 2023 roku? Polski Ład pomoże, czy zaszkodzi?

Jarosław Gowin stracił stanowisko w momencie, gdy zaczął głośno krytykować Polski Ład i przekazał opinii publicznej, że nowy program nie przyniesie Polakom dodatkowych, zaoszczędzonych pieniędzy, a wręcz przeciwnie sprawi, że wzrosną podatki i wszystko znów zdrożeje. Po rozstaniu ze Zjednoczoną Prawicą, coraz głośniej mówiło także, o złym stanie polskiego budżetu. Według Gowina Prawo i Sprawiedliwość stara się przekonać Polaków do Polskiego Ładu ponieważ, chce wykorzystać program jako kartę przetargową w następnych wyborach.

Gdy patrzę na to z dzisiejszej perspektywy, Polski Ład wydaje się próbą ucieczki do przodu. Liderzy PiS-u zdali sobie sprawę z tego, że dalsze zadłużanie staje się po prostu niemożliwe. Dlatego rzutem na taśmę chcą przetransferować ogromne środki do tych grup społecznych, jak emeryci czy osoby najmniej zarabiające, w których PiS ma stosunkowo największe poparcie - mówił Jarosław Gowin.

Gigantyczna ulewa w Warszawie
Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?