16,5 mln euro dla lotniska w Jasionce. Na rozbudowę pasa startowego

i

Autor: Robert Neumann/materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Kilkanaście milionów euro dla lotniska w Jasionce. Pieniądze pójdą na rozbudowę

2022-11-04 16:31

Podrzeszowski Port Lotniczy dostanie od Unii Europejskiej 16,5 mln euro. Te pieniądze pójdą na dwa projekty, a każdy z nich dotyczy rozbudowy lotniska, w taki sposób, aby jak najlepiej obsłużyć zarówno loty pasażerskie, jak i wojskowe. Tych w ostatnich miesiącach nie brakuje.

– Jak ważny jest nasz Port Lotniczy w Jasionce pokazały ostatnie miesiące, po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. To ważna i strategiczna instytucja nie tylko dla województwa. Planowane inwestycje pozwolą na dalszy rozwój naszego lotniska, dlatego cieszę się, że już wkrótce zaczną być realizowane – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

W całej Europie wybrano 22 projekty, z czego pięć z Polski. Na obie inwestycje, które zostały przydzielone lotnisku na Jasionce niedługo ogłoszone zostaną przetargi. – Bardzo się cieszę, że działania jakie podjęliśmy ostatnimi czasy, celem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zostały zwieńczone podpisaniem umowy dla tych dwóch niezwykle istotnych dla lotniska projektów podkreśla Adam Hamryszczak, prezes podrzeszowskiego lotniska.

Eska World

Rozbudowa pasa startowego

Pierwszy projekt dotyczy budowy nowego odcinka równoległej drogi kołowania. Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m ma poprawić jego nośność i zwiększy trwałość.

Drugi projekt dotyczy przebudowy pasa startowego na odcinku ok. 1800 m, szerokości 45 m z dwoma poboczami o szerokości 17,5 m. Przebudowa pasa startowego w tej części będzie realizowana z zastosowaniem nowej nawierzchni z betonu asfaltowego.

Wykonanie obu projektów zmniejszy częstotliwość remontów na pasie startowym, a to wpłynie na dostępność do lotniska 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i w każdych warunkach pogodowych.

– Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku, drugi rok później – informuje Waldemar Mazgaj, rzecznik lotniska.