Nowe obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Co się zmieni?
Sejm i Senat prowadzą aktualnie prace nad ustawą o homologacji pojazdów. Dotyczy ona regulacji, które wprowadza Unia Europejska. Na ich podstawie, polskie prawo musi zostać dostosowane do przepisów UE i regulaminów ONZ. Jakie zmiany zakłada ustawa? Mowa o zasadach dopuszczania do sprzedaży nowych samochodów i ich obowiązkowego wyposażenia. Mają one dotknąć zasad wyznaczania służb technicznych przeprowadzających badania dotyczące procedur homologacyjnych. Ma się także pojawić możliwość uzyskania świadectwa homologacji dodatkowej instalacji gazowej.
Co nowego będą musieli posiadać kierowcy w swoich samochodach? Mowa o apteczkach samochodowych, ale obowiązek nie będzie dotyczyć wszystkich właścicieli pojazdów. Chodzi tu o samochody, które dopiero wyjeżdżają z salonu. Producenci aut będą zatem zobowiązani do umieszczania apteczki we wszystkich pojazdach, w innym wypadku nie zostaną one dopuszczone do sprzedaży. Nie są to zatem wielkie zmiany, bowiem w większości przypadków w nowych samochodach apteczki znajdują się w podstawowym wyposażeniu.
Polecany artykuł:
Polska wyjątkiem na tle Europy
Pomysł obowiązkowej apteczki w nowych samochodach to efekt poprawki wniesionej przez Wojciecha Koniecznego z Lewicy. Senator tłumaczył, że w wielu krajach unijnych apteczki samochodowe mają ściśle określone wymogi. Na ten moment nie wiadomo, czy polskie prawo będzie zawierało wytyczne dotyczące norm, jakie musi spełnić apteczka samochodowa.
Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, gdzie apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Zobowiązani są do tego m.in. kierowcy z Niemiec, Belgii, Austrii, Hiszpanii czy Słowacji. W większości krajów określone są także konkretne artykuły, jakie muszą znajdować się w apteczce. Wytyczne przewidują, że powinno być w niej m.in. jedno opakowanie plastrów 10 x 6 cm, jedna chusta opatrunkowa, nożyce, koc ratunkowy czy też ustnik służący do sztucznego oddychania.
ZOBACZ: ILE DAĆ DO KOPERTY NA KOMUNIE ŚWIĘTĄ 2023