znak drogowy

i

Autor: pexels / Wikipedia De Alvaro Vidal-Abarca Nowy znak drogowy

Przepisy drogowe

Kierowcy lekceważą ten nowy znak drogowy, a to duży błąd. Mandat to nawet 800 złotych!

2024-04-12 15:36

Biały znak z czerwoną obwódką i samochodem z kropeczkami w centrum - z takim znakiem powinien zapoznać się każdy kierowca. Jego zignorowanie może wiązać się ze sporym mandatem! Co oznacz? Gdzie można nie niego trafić? Oto co warto o nim wiedzieć.

Spis treści

  1. Co oznacza znak z samochodem z kropeczkami na białym tle?
  2. Mandat za zignorowanie znaku strefy czystego transportu

Co oznacza znak z samochodem z kropeczkami na białym tle?

Na to pytanie odpowiedź znać powinien każdy kierowca, a w szczególności ten, który podróżuje nie tylko po polskich drogach. Na pierwszy rzut oka jest on podobny do powszechnie znanego znaku A-28. Żółty ostrzegawczy trójkąt pojawia się on przed trasami, na których kierowca może natknąć się na warstwę żwiru albo grysu.

Biały znak, o którym mowa w tytule, stosowany jest jednak w zupełnie innych okolicznościach. W Polsce na razie nie jest on obecny na drogach, ale w Hiszpanii spotkać się można z nim w niemal każdym większym mieście.

Znak ten informuje o obowiązującej w danym miejscu strefie czystego transportu czy strefie niskiej emisji (ZBE). Obszary tego typu zostały powołane w Hiszpanii na mocy Ustawy o Zmianie Klimatycznej i Transformacji Energetycznej. Przepisy obowiązujące w jej ramach wymagają od miast i gminy powyżej 50 000 mieszkańców tworzenie tego typu stref. Obowiązują w nich ograniczenia dla kierowców w dostępie, ruchu i możliwościach parkowania pojazdów. Zostają wytyczone, by poprawiać jakości powietrza w miejscowościach i ograniczać emisję gazów cieplarnianych.

W tych powiatach na Podkarpaciu jest najwyższe bezrobocie

Mandat za zignorowanie znaku strefy czystego transportu

Kierowca może wjechać do strefy czystego transportu, jeśli posiada uprawnienia. Bez nich będzie musiał liczyć się z mandatem i to niemałym! Jego wysokość sięga 200 euro, czyli około 800 zł.

Warto dodać, że uprawnień zezwalających na wjazd do strefy ZBE nie otrzymają kierowcy jedynie odwiedzających Hiszpanię. Oznacza to, że kierowcy z Polski zdecydowanie powinni uważać na tego typu rejony.

Tajemnicze wózki w Auchan! Klienci kupują „kota w worku”. Co jest w środku?