Rondo Rzeszów

i

Autor: M.W. Zjeżdżanie z ronda to wyzwanie. Czy na pewno możemy tak zrobić?

Porady dla kierowców

Uwaga na te ronda bez znaku. Panują tam odwrócone zasady

2024-05-17 14:26

Ronda powstają zazwyczaj po to, aby ruch był płynny, a poziom bezpieczeństwa wyższy. To jednak tylko założenia, a rzeczywistość wygląda różnie. Dla niektórych kierowców zasady panujące na tego rodzaju skrzyżowaniach są nie do końca jasne. Szczególnie wtedy, gdy nie ma tam znaku A-7. Kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo?

Spis treści

  1. Jak prawidłowo jeździć po rondzie? Te zasady wciąż sprawiają kierowcom problemy
  2. Bez tego znaku zasady na rondzie znacząco się zmieniają 

Jak prawidłowo jeździć po rondzie? Te zasady wciąż sprawiają kierowcom problemy

Jazda po rondzie w teorii nie powinna sprawiać kierowcom większych problemów. Praktyka pokazuje jednak, że niestety jest inaczej. Jednym z najczęstszych problemów jest wybór pasa, którym powinniśmy się poruszać oraz którym powinniśmy opuścić rondo. Wówczas część kierowców nie wie, jak się zachować, co prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Niekiedy problem stanowi także to, kto w ogóle ma pierwszeństwo na rondzie. Powodem pewnej dezorientacji wśród kierowców może być z pewnością fakt, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym nie ma żadnej wzmianki o rondach. W skrócie, jazda po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym nie jest w żaden sposób uregulowana. Pewien zapis możemy znaleźć jedynie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku – czytamy.

Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego w przepisach nie znajdziemy wyszczególnionych zasad panujących na rondach. Powód jest prosty. Na tego rodzaju skrzyżowaniach panują takie same zasady, jak na pozostałych. To, że poruszamy się dookoła, nie ma żadnego znaczenia. Kwestia pierwszeństwa na rondzie powinna być zatem oczywista – mają je kierowcy, którzy już znajdują się na rondzie, a ci, którzy chcą dopiero na nie wjechać, muszą poczekać. Te reguły nie wynikają jednak z zasad jazdy po rondzie.

Bez tego znaku zasady na rondzie znacząco się zmieniają 

Aby zrozumieć te zasady, warto pomyśleć o rondzie, jak o zwykłym skrzyżowaniu. Jeśli usuniemy wyspę, tak naprawdę nic się nie zmieni. Rondo jest więc normalnym skrzyżowaniem równorzędnym, a na takich panuje zasada prawej ręki. Jeżeli zatem przed rondem znajduje się tylko znak C-12, mówiący o ruchu okrężnym, a nie ma tam znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa", pierwszeństwo będą mieć pojazdy wjeżdżające na rondo. Wynika to z faktu, że kierowcy jadący na rondzie, mają ich po swojej prawej stronie, a to jasno oznacza, że muszą ustąpić pierwszeństwa.

Przepisy nie są zatem jasne dla wszystkich. Przed większością skrzyżowań o ruchu okrężnym ustawiony jest znak A-7. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie – czytamy w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Słowem podsumowania, tylko w przypadku takiego połączenia – znak C-12 i znak A-7, kierowcy jadący po rondzie mają pierwszeństwo, przed tymi na nie wjeżdżającymi. W pozostałych przypadkach obowiązuje zasada prawej ręki.

ZOBACZ: TO NAJBARDZIEJ LUKSUSOWY POCIĄG NA ŚWIECIE. SZOKUJĄCA CENA ZA JEDNĄ NOC

Grób nastoletniej Emilii K., ktora zginęła pod kołami tramwaju