Zmiana daty ważności produktów

KE chce ograniczyć marnowanie żywności. Które produkty możemy jeść mimo upływu terminu ważności?

2023-03-17 11:34

Marnowanie żywności to problem, z którym zmagamy się od dłuższego czasu. Jest on widoczny na całym świecie. Komisja Europejska postanowiła zająć się tym tematem i prowadzi aktualnie konsultacje dotyczące zmian w oznaczaniu dat ważności poszczególnych produktów. Niektóre z nich możemy spokojnie spożyć, nawet mimo upływu terminu przydatności. O jakich produktach mowa?

Komisja Europejska chce zająć się problemem marnowania jedzenia

Większość z nas decyzję o tym, czy dany produkt nadaje się jeszcze do spożycia, podejmuje na podstawie daty przydatności umieszczanej na opakowaniach. Niekiedy jednak może okazać się to błędna praktyka, gdyż niektóre rzeczy nawet mimo długiego terminu ważności mogą się zepsuć. Działa to też w drugą stronę. Część z kupionych przez nas produktów po upływie terminu wciąż nadaje się do spożycia.

Bardzo często stosowanie się do dat podanych na opakowaniach żywności, może okazać się zgubne. Prowadzi ono także do przykrego zjawiska marnowania jedzenia. Problemem tym planuje zająć się Komisja Europejska. W 2019 roku przeprowadzono badania, które jasno mówią, że około dziesięć procent odpadów żywnościowych w Unii Europejskiej ma związek z oznaczaniem dat przydatności na produktach. Największe znaczenie ma błędna interpretacja konsumentów, którzy niejednokrotnie źle rozumieją zapis „najlepiej spożyć przed”.

Te produkty możesz jeść nawet po upływie terminu ważności

Skłoniło to Unię Europejską do zmiany przepisów z zakresie oznaczania terminów przydatności produktów żywnościowych. Jedno z proponowanych rozwiązań zakłada wprowadzenie dodatkowych etykiet, na których znalazłyby się takie informacje jak na przykład „często dobre dłużej”. Ma to pomóc w lepszym rozumieniu etykiet, a co za tym idzie, proces marnowania jedzenia zostałby ograniczony. Komisja Europejska podkreśla, że zmiany nie będą wprowadzane pochopnie, tak, aby nie zagrażały żywności i były w pełni rozumiane przez konsumentów. W związku z tym prowadzone są publiczne konsultacje i badania konsumenckie.

Które produkty możemy jeść mimo upływu daty ważności? Zachęcamy do odwiedzenia naszej galerii. Tam prezentujemy konkretne przykłady.

Express Biedrzyckiej - Zbigniew Ćwiąkalski: Komisja Europejska jest zmęczona konfliktem z Polską