Kara za naklejkę na rejestracji

i

Autor: Fot. Pixabay.com/Paul167, Praca własna, Domena publiczna/commons.wikimedia.org Kierowcy patrioci już niedługo będą karani! 500 złotych za taką naklejkę

Informacje

Kierowcy patrioci już niedługo będą karani! 500 złotych za taką naklejkę

2023-10-06 14:01

Kierowcy w ostatnim czasie muszą liczyć się z wieloma zmianami dotyczącymi przepisów zawartych w Kodeksie karnym. Już niedługo zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące tablic rejestracyjnych. Czego konkretnie dotyczą?

Spis treści

  1. Policja będzie karać za naklejanie flagi na tablicę rejestracyjną?
  2. Czym spowodowane są nowe przepisy? Jak będą egzekwowane? 

Policja będzie karać za naklejanie flagi na tablicę rejestracyjną?

Zmiana przepisów wprowadzona w 2006 roku dotycząca zastąpienia polskiej flagi na tablicach rejestracyjnych flagą Unii Europejskiej, nie spodobała się wszystkim kierowcom. Niektórzy tak bardzo nie byli przekonani do nowych regulacji, że decydowali się na zaklejanie flagi UE, dzięki czemu na ich samochodach wciąż obecna była flaga Polski. Takie praktyki są stosowane również obecnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że takie działania mogą zakończyć się surowym mandatem. Policja może zainterweniować.

Jak mówi ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, jakiekolwiek modyfikacje przy tablicach rejestracyjnych są nielegalne, a za ich dokonanie grozi surowy mandat. Te przepisy zostały wprowadzone w związku z licznymi ingeracjami kierowców, którzy próbowali oszukać fotoradar, na przykład poprzez przyklejenie liścia na numer rejestracyjny. Kiedy kierowca naraża się na mandat? Taryfikator mówi jasno, że policjant może nałożyć karę, jeśli tablice rejestracyjne są:

  • zakryte lub ozdobione w sposób uniemożliwiający odczytanie numerów (500 zł mandatu),
  • na tyle brudne, że utrudnione jest odczytanie numerów (100 zł mandatu),
  • niewłaściwe, na przykład mają zbyt mały rozmiar (500 zł mandatu),
  • gdy jedziemy pojazdem bez tablic, grozi nam mandat w wysokości 1500 zł.

Czym spowodowane są nowe przepisy? Jak będą egzekwowane? 

Wiele osób zauważa, że naklejanie flagi Polski na flagę Unii Europejskiej nie narusza przepisów, gdyż nie powoduje to nieczytelności tablic rejestracyjnych, jednak sprawa skomplikowała się trochę po aktualizacji Kodeksu Karnego, która zacznie obowiązywać już 1 października. Kodeks porusza temat podrabiania i przerabiania tablic w dość stanowczy sposób. Znowelizowany zapis brzmi następująco:

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego – możemy przeczytać.

Głównym powodem nowelizacji przepisów jest kwestia kradzieży tablic rejestracyjnych oraz problem jazdy na podrobionych „blachach”. Jednak osoby umieszczające naklejki z polską flagą na flagę UE również mogą ucierpieć na nowych regulacjach. Artykuł kodeksu nie precyzuje bowiem jakich konkretnie modyfikacji tablic powinniśmy unikać, stąd takie praktyki mogą nas sporo kosztować. Nawet bardzo sporo, gdyż kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat to już poważna sprawa, nieco bardziej niż mandat 500 złotych. W takich przypadkach możemy liczyć na dobrą wolę policjanta, który może nas jedynie upomnieć, żebyśmy zdjęli dodatkowe naklejki.

ZOBACZ: KIEROWCO, WIESZ JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? OTO 10 RAD

Kierowcy ciężarówek ignorują zakaz wyprzedzania