Jesienią warunki na drogach są niebezpieczne! Policja apeluje!

i

Autor: Tracy Lundgren

Jesienią warunki na drogach są niebezpieczne! Policja apeluje!

2021-10-11 14:44

Spadające liście, deszcz i pierwsze w sezonie przymrozki. To wszystko może spowodować, ze jezdnia zrobi się mokra i śliska, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do tragedii na drodze. Stąd też apel podkarpackiej policji, by dostosować prędkość do panujących warunków, a te jesienią potrafią być trudne.

Kto dziś rano spóźnił się do pracy przez poranne drapanie szyb?  Przygotujcie się na więcej, bo według prognoz nad Podkarpacie nadciąga chłodniejsza i deszczowa aura. W związku z tym policja przypomina o kilku zasadach.

- Częste opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Dodatkowym utrudnieniem są poranne mgły. Ograniczają one nie tylko widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale również, osadzając się na jezdni, sprawią, że nawierzchnia staje się śliska. Pamiętajmy, że leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi - mówi Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

CZYTAJ TAKŻE: 500 minus dla pieszych! Nawet KILKASET złotych mandatu! Za co?

Jak powinniśmy się zachowywać jesienią na drodze?

Kierowcy powinni jeździć z włączonymi światłami i pamiętać, by szczególną ostrożność zachować nie tylko na drodze, ale także w rejonie przejść dla pieszych. Także piesi powinni przypomnieć sobie zasady z przedszkola i dokładnie rozejrzeć się przed wejściem na zebrę, by upewnić się, że nadjeżdżający samochód zdąży przed przejściem zahamować.

Każdy pieszy i rowerzysta powinni również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. - Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat - dodaje Wrona.

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to: