Bieszczady

Jakie warunki panują aktualnie w Bieszczadach na szlakach? Postanowiliśmy sprawdzić

2024-12-20 10:25

Zima w Bieszczady zagościła już chwilę temu. Wyższe partie podkarpackich gór przykryła warstwa śniegu. Od tego czasu minęło parę tygodni. Jak aktualnie prezentują się warunki na szlakach w Bieszczadach? Postanowiliśmy to sprawdzić. Taka informacja będzie przydatna, gdy wybieracie się na świąteczny trekking.

Jakie warunki panują w Bieszczadach 

Zima W Bieszczadach to okres szczególny. Gdy jest śnieżna, zachwyca pięknem krajobrazów. Problem pojawia się w momencie, gdy zamiast białego puchu, z nieba leją się strugi deszczu. Bieszczadzkie szlaki zamieniają się wówczas w błoto. I właśnie z takimi warunkami aktualnie powinni liczyć się turyści wybierający się w podkarpackie góry. Śnieg i błoto pośniegowe królują aktualnie na szlakach. Można na nie trafić także w wyższych partiach gór.

"W dolinach jest oczywiście mokro i pada. Natomiast im wyżej tym będzie chłodniej. Podejrzewam że szczyty gór się zabielą i spadnie śnieg. Nie wiadomo jaka będzie pokrywa. Na chwilę obecną w dolinach jest temperatura dodatnia, wszędzie pada deszcz bądź mżawka. Praktycznie w dolinach śniegu nie ma. Na szczytach ten śnieg będzie się pojawiał. W przypadku wystąpienia jakiegoś wiatru, temperatura odczuwalna będzie na pewno niższa ta podawana. Na szlakach na pewno będzie błoto, błoto pośniegowe i śnieg" 

- powiedział nam ratownik grupy GOPR w Sanoku Łukasz Derwich.

Zima w Bieszczadach

Zima w Bieszczadach to wyjątkowy czas, który przyciąga miłośników górskich wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Te malownicze tereny stają się o tej porze roku jeszcze bardziej surowe i wymagające, a warunki pogodowe potrafią zmieniać się dosłownie z godziny na godzinę. Aktualnie na bieszczadzkich szlakach dominuje błoto pośniegowe i śnieg, co czyni wędrówki nie tylko trudniejszymi, ale i bardziej ryzykownymi.

Osoby planujące wyjście w góry powinny odpowiednio się przygotować i sprawdzić bieżące prognozy oraz komunikaty dotyczące stanu szlaków. W zimowych Bieszczadach, gdzie temperatura w ciągu dnia może oscylować wokół zera, a nocą gwałtownie spadać, błoto pośniegowe może szybko zamieniać się w lód. To oznacza, że odpowiednie obuwie z antypoślizgową podeszwą, raki lub raczki oraz kijki trekkingowe są absolutnie niezbędne.

Zmienne warunki pogodowe mogą również zaskoczyć nieprzygotowanych turystów. Mgły, silny wiatr czy nagłe opady śniegu są tu częstym zjawiskiem, które mogą ograniczyć widoczność i utrudnić orientację w terenie. Dlatego mapa, naładowany telefon z aplikacją GPS i zapas ciepłych ubrań to rzeczy, o których nie można zapominać. Ważne jest także, by dostosować trasę do swoich możliwości i doświadczenia, ponieważ w zimie nawet najprostsze szlaki mogą okazać się wymagające.

Przed wyruszeniem w Bieszczady zimą warto sprawdzić aktualne komunikaty Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz GOPR. Służby te regularnie informują o stanie szlaków, potencjalnych zagrożeniach i zaleceniach dla turystów. Dbałość o bezpieczeństwo oraz odpowiedzialne podejście do wędrówek w trudnych zimowych warunkach to podstawa, aby móc w pełni cieszyć się pięknem bieszczadzkiej zimy i wrócić do domu z niezapomnianymi wspomnieniami.

Quiz o wigilijnych potrawach
Pytanie 1 z 10
Alternatywą dla barszczu na wigilię jest...

Zima zapanowała w Bieszczadach. Trudne warunki na szlakach

Zobacz naszą galerię!

Rzeszów Radio ESKA Google News
Zima pod Krakowem