Jak sprowadzić auto z USA i ile to kosztuje?

2024-05-13 10:25 Materiał sponsorowany

Decydując się na import aut z USA, możesz wejść w posiadanie świetnie wyposażonego samochodu, płacąc przy tym znacznie mniej niż w przypadku kupna na rynku europejskim. Jak to możliwe? Wynika to przynajmniej z kilku powodów – zaczynając od znacznie bogatszej oferty pojazdów używanych, kończąc na przystępnych kosztach obsługi takiej transakcji. Jak sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych? Ile kosztuje import z USA? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym tekście!

Jak sprowadzić auto ze Stanów i dlaczego warto?

Choć import aut z USA nie jest wcale skomplikowanym procesem, większość osób zainteresowanych sprowadzeniem wymarzonych czterech kółek zza granicy po prostu z tego rezygnuje. Problem dotyczy początkujących importerów, którzy na pewnym etapie zostają postawieni pod ścianą – przytłacza ich spora ilość papierologii bądź nieznajomość realiów tamtejszego rynku.

Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę i porządnie "wgryźć" się w ten temat. Amerykański rynek aut używanych jest niesamowicie rozbudowany i możemy się założyć, że dosłownie każdy kierowca znajdzie tam jakąś perełkę dla siebie. Samochody ze Stanów są generalnie lepiej wyposażone, zadbane, a przy tym tańsze niż ich europejskie odpowiedniki. To kusząca perspektywa – nie dziwi więc fakt, że coraz częściej można usłyszeć pytanie, jak sprowadzić auto z USA.

Jak sprowadzić auto z USA i ile to kosztuje?

i

Autor: materiały prasowe

Jak ściągnąć auto z USA – podstawowe informacje

Szukasz komfortowego SUV-a? Żaden problem – Amerykanie uwielbiają wielkie samochody, więc aut z tego segmentu jest tam dosłownie na pęczki. Kręcą Cię sportowe auta, a Twoim niespełnionym marzeniem jest Ford Mustang czy Chevrolet Camaro ustawiony w prywatnym garażu? A może wolisz postawić na zabytkowe pojazdy, z perspektywą odsprzedania ich ze znacznym zyskiem? Dowiedz się więc, jak ściągnąć auto z USA w kilku krokach – bezpiecznie, bezstresowo i na przejrzystych zasadach.

1. Przeglądanie ofert i wybór samochodu

Po określeniu dostępnego budżetu oraz swoich oczekiwań względem auta można przejść do szukania ofert na aukcjach samochodowych z USA, które udostępniają renomowane portale: iaai.com czy copart.com. Warto również zweryfikować historię wybranego samochodu w bazie danych CARFAX. Specjaliści od importu zalecają, by na początkowym etapie wykonać wstępne wyliczenia kosztów związanych z prowizją dla domu aukcyjnego, transportem pojazdu czy ewentualnymi naprawami.

2. Załatwienie płatności

Samochód wybrany? Świetnie, teraz trzeba za niego zapłacić. Są na to przewidziane zwykle 2 dni robocze. Tutaj warto zaznaczyć, że renomowane firmy importowe, oferują klientom opcję płatności przelewem na polskie konto. Unikniemy stresu związanego z przelewem za Antlantyk.

3. Transport do Europy

Jak sprowadzić auto z USA do Europy? Oczywiście drogą morską. Pojazd przewożony jest do najbliższego portu w Stanach przez wybraną firmę transportową, a następnie obsługiwany jest przez przewoźnika morskiego. Auta transportowane są statkami handlowymi w odpowiednio przystosowanych do tego kontenerach. Co więcej, w każdym kontenerze umieszczony jest nadajnik GPS, dzięki któremu można na bieżąco sprawdzać postępy trasy.

4. Opłacenie akcyzy i transport auta pod wybrany adres

Gdy samochód trafi już do portu docelowego w Europie (zwykle w Niemczech lub Holandii), należy opłacić rozładunek kontenera oraz zorganizować odprawę celną. Kolejnym i w zasadzie ostatnim już krokiem jest przewiezienie auta z portu do lokalizacji docelowej w Polsce.

Jak sprowadzić auto z USA i ile to kosztuje?

i

Autor: materiały prasowe

Ile kosztuje import auta z USA?

Ściągnięcie auta z USA wiążę się z kilkoma opłatami, o których trzeba pamiętać. Znajdziesz je poniżej:

  • opłaty prowizyjne domu aukcyjnego – od 500$;
  • podatek VAT – 19% w Niemczech, 21% w Holandii bądź 23% w Polsce;
  • akcyza – od 1,55 do 18,6%, w zależności od rodzaju pojazdu i silnika;
  • cło – 6% motocykle, 10% quady i samochody osobowe;
  • opłaty transportowe – przewiezienie samochodu do najbliższego portu w Stanach, fracht morski oraz transport auta z portu w Europie pod drzwi klienta;
  • (opcjonalnie) obsługa importu auta z USA – profesjonalni importerzy aut z USA pobierają opłaty w wysokości ok. 2000-3000 zł.

Sprawdź, jakie są dokładne koszty sprowadzenia auta z USA i od czego one zależą.

Jak sprowadzić auto z USA i ile to kosztuje?

i

Autor: materiały prasowe

Importerzy aut z USA. Na czym polega ich pomoc?

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zadbać o wszystkie formalności, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firmy wyspecjalizowanej w sprowadzaniu aut ze Stanów na zamówienie. Profesjonalny importer aut z USA zajmie się kompleksową obsługą zlecenia: poczynając od doradztwa w zakresie wyboru pojazdu, przez dopilnowanie procesu zakupu i kontakt z domem aukcyjnym, kończąc na zorganizowaniu transportu morskiego i lądowego. Jako klient nie musisz się niczym przejmować – pozostaje Ci się jedynie uzbroić w cierpliwość i oczekiwać, aż wymarzony samochód trafi w Twoje ręce.

W przygotowaniu tego artykułu pomógł Krzysztof Mikołajczyk z firmy FlyCars – renomowanego importera aut z USA. Jak słusznie zauważa, pomoc profesjonalistów przekłada się na szybką i sprawną obsługę importu – klienci mają pewność, że auto pojawi się pod ich domem i nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami ani ryzykiem oszustwa ze strony nieuczciwych sprzedawców.

Artykuł Sponsorowany