krwiodawstwo

i

Autor: pixabay.com

Wydarzenia

Będzie więcej dni wolnego dla krwiodawców? Do marszałka Sejmu trafiła petycja w tej sprawie

2024-11-20 14:07

Ta sprawa szczególnie zainteresuje osoby, które regularnie oddają krew. Do marszałka Sejmu trafiła ostatnio petycja w sprawie kolejnego dnia wolnego dla honorowych dawców krwi. Fundacja Dobre Państwo chce, by zwolnienie z pracy obowiązywało w dzień oddania krwi, jak i w dwa kolejne.

Kolejny dzień wolnego dla krwiodawców

W Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw, mających na celu wspieranie honorowych dawców krwi. Niedawno do marszałka Sejmu trafiła petycja od Fundacji Dobre Państwo, postulująca o zmiany w ustawie dotyczącej uprawnień krwiodawców. Fundacja domaga się, aby zwolnienie z pracy obejmowało nie tylko dzień, w którym oddawana jest krew, ale także dwa kolejne dni, które umożliwią regenerację organizmu.

Obecnie, zgodnie z Ustawą o publicznej służbie krwi, honorowym dawcom przysługuje zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Mają oni także prawo do zwrotu utraconego wynagrodzenia i refundacji kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, a także do posiłku regeneracyjnego. Jednakże, autorzy petycji wskazują, że dodanie drugiego dnia wolnego na regenerację jest niewątpliwie zasłużone i naturalne. 

Warto podkreślić, że oddawanie krwi jest nie tylko szlachetnym czynem, ale również wymaga od organizmu pewnego czasu na regenerację. Dodatkowy dzień wolnego mógłby znacznie poprawić samopoczucie dawców oraz umożliwić im lepszą odbudowę sił po tym ważnym i altruistycznym działaniu.

Zmiany postulowane przez Fundację mogą także przyczynić się do zwiększenia liczby osób decydujących się na oddawanie krwi, co jest szczególnie istotne w kontekście regionalnych niedoborów zapasów krwi. Dzięki większej elastyczności i wsparciu dla dawców, możliwe będzie lepsze funkcjonowanie systemu publicznej służby krwi w Polsce.

Petycja ma na celu nie tylko zwiększenie przywilejów dawców, ale także promowanie kultury krwiodawstwa w społeczeństwie, budując większą świadomość na temat tego, jak ważne jest dzielenie się życiem z innymi. Mamy nadzieję, że zmiany wprowadzone w prawodawstwie przyczynią się do lepszej ochrony i wsparcia dla honorowych dawców krwi. To gest nie tylko wdzięczności, ale także inwestycja w zdrowie społeczeństwa.

"Koszty Dobra Wspólnego nie mogą obciążać firm, działających także dla zysku. Anachronicznym jest obciążanie zakładu pracy, pracodawcy, samozatrudnionego, kosztami nieobecności i wynagrodzenia krwiodawcy związanej z darem życia. Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną"

- możemy przeczytać w piśmie do marszałka.

Quiz o częstych błędach językowych

Pytanie 1 z 10
Poprawna forma to...

Zamówiliśmy Burgera Drwala 2024! Oto skład i cena kanapki

Zobacz naszą galerię!

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Bydgoszcz Tętni Dobrem, czyli bieg promujący honorowe krwiodawstwo