Ciekawostki

Jadowite pająki w Polsce. Już nie długo mogą pojawić się u nas nowe gatunki!

2024-01-12 17:00

Do tej pory Polska nie słynęła z dużych, jadowitych gatunków pająków. Wkrótce może się to zmienić! A to za sprawą zmian klimatu związanych z jego ocieplaniem. Nie będą to jedyne obce gatunki, które zaczną migrować do Polski...

Jadowite pająki docierać będą do Polski

Zmiana klimatu sprzyja migracji gatunków. W praktyce oznacza to, że już niedługo w Polsce mogą pojawić się zwierzęta, których dotąd nie mieliśmy szans spotkać na swojej drodze. Nie jest to dobra wiadomość. O ile perspektywa podziwiania za oknem papużek być może nie jest najgorsza, o tyle spotkanie dużego jadowitego pająka nie należy już do najlepszych. A dokładnie tam może to wyglądać już niebawem.

Jakie gatunki pająków mogą zacząć pojawiać się częściej w Polsce w związku z ocieplaniem się klimatu? Lista na szczęście nie jest bardzo długa. Znaleźć można na niej takich przedstawicieli pajęczaków, jak kolczak zbrojny, tarantula ukraińska czy pająk "Nosferatu". Warto zaznaczyć, że już teraz obserwuje się ich pojawianie się w Polsce. Na razie są to sporadyczne przypadki, ale sytuacja ta będzie się z czasem zmieniać.

Szakale złociste w Polsce

Co ciekawe, jadowite pająki nie będą jedynymi obcymi gatunkami, które zaczną częściej pojawiać się w Polsce w związku ze zmianą klimatu. Tak samo prezentuje się sytuacja z szakalami złocistymi. Ich pierwsze pojawienia się na terenie naszego kraju mamy już za sobą. Doszło do nich w 2025 roku. Szakale złociste to drapieżniki występujące w Europie. Przede wszystkim daje się je spotkać na Półwyspie Bałkańskim. Jednak strefa ich zasięgu zmienia się przez klimat. Oznacza to, że wkrótce mogą zacząć częściej występować w Polsce.

Jadowite zwierzęta w Polsce. Ich ukąszenie może skończyć się tragicznie.

We Wrocławskim Zoo urodziły się jadowite jaszczurki! To Helodermy Meksykańskie