Jacek Strojny

i

Autor: Razem dla Rzeszowa/Facebook Jacek Strojny będzie kandydował na prezydenta Rzeszowa

Wybory samorządowe 2024

Jacek Strojny przedstawił program dla Rzeszowa. Co proponuje kandydat na prezydenta miasta?

2024-03-03 13:45

Lider stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, a jednocześnie kandydat na prezydenta Jacek Strojny, przedstawił swoją wizję rozwoju miasta. Mieści się on w ośmiu punktach.

Program wyborczy Jacka Strojnego z Razem dla Rzeszowa

Jacek Strojny był pierwszym oficjalnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa. Jego start w wyborach stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa ogłosiło pod koniec ubiegłego roku. RdR powstało na bazie 11 ruchów miejskich i organizacji pozarządowych. Krytykuje politykę przestrzenną obecnego prezydenta Konrada Fijołka, w przeszłości także Tadeusza Ferenca.

Na czele stowarzyszenia stoi 48-letni Strojny, ekonomista i profesor Politechniki Rzeszowskiej, który od 20 lat zajmuje się problematyką rozwoju terytorialnego oraz zarządzaniem publicznym. Od kilkunastu lat pracuje też w radach nadzorczych spółek komunalnych związanych z ciepłownictwem czy budowaniem mieszkań komunalnych. Jest ekspertem w Związku Miast Polskich i doradcą Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Ostatnio pomagał samorządowi gruzińskiemu, który zabiega o wejście do Unii Europejskiej.

"Rozpoczynamy krótki, ale intensywny bój o Rzeszów obywatelski. O Rzeszów mieszkańców, o Rzeszów, który jest w naszych sercach" – powiedział Strojny podczas sobotniej konwencji programowej. Zapewnił, że jego komitet wyborczy tworzą tylko osoby bezpartyjne. "Koniec z partyjniactwem, koniec z podejściem z perspektywy władzy. Czas na obywatelski samorząd, na obywatelski Rzeszów" – podkreślił Jacek Strojny i ogłosił program dla miasta, który mieści się w ośmiu punktach.

"Gospodarka. Od tego powinniśmy zacząć budowanie naszego miasta" – powiedział na początku. Kontynuował, mówiąc o transporcie publicznym, który powinien być bardziej komfortowy, o tym, że trzeba stworzyć warunki dla rozwoju kultury, zadbać o jakość życia, środowiska naturalnego i usług publicznych oraz, że miasto potrzebuje strategii dla rozwoju sportu.

Strojny mówił też o partycypacji, że "mieszkańcy zasługują na swój głos, żeby brać udział w podejmowaniu decyzji". Na koniec wspomniał o zarządzaniu: "jak popatrzycie na chaos, który dotyczy zarówno usług publicznych, jak i realizacji projektów, to wydaje się, że nie ma pilota, który steruje tym samolotem. Gdzie jest pilot? Pilot odleciał" – stwierdził Jacek Strojny.

RdR przedstawiło też 33 kandydatów do rady miasta.

"Jesteśmy młodzi, pełni siły, pasji, zaangażowania. Reprezentujemy różne środowiska, jesteśmy fachowcami w swoich dziedzinach, teraz czas, żeby wiedzę i praktykę, którą zdobywaliśmy przez wiele lat przełożyć na rzecz miasta i jego mieszkańców. Jesteśmy na to gotowi" – zadeklarował Artur Polakiewicz, pełnomocnik wyborczy RdR. Podczas prezentacji kandydaci do rady miasta ubrani byli w białe koszule, mieli też podwinięte rękawy. "Bo jesteśmy gotowi do roboty" – wyjaśnił Jacek Strojny.

W okręgu nr 1 liderem jest 48-letni Adam Moczulski przewodniczący rady osiedla Króla Augusta i w-ce przewodniczący stowarzyszenia CWKS Resovia. W okręgu nr 2 listę otwiera 36-letni Rafał Kulig, szef rady osiedla Słocina. W okręgu nr 3 lokomotywą jest Jacek Strojny. W okręgu nr 4 z pierwszego miejsca startuje 39-letnia Elżbieta Niedzielska, obecnie prezes stowarzyszenia RdR, która w imieniu mieszkańców ul. Spacerowej walczyła, by na ich osiedlu domów jednorodzinnych nie powstały wysokie bloki.

Wybory prezydenckie 2020 w Rzeszowie. Sprawdziliśmy, jak głosują mieszkańcy

Zobacz naszą galerię poniżej!

Tak się bawią Radni sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego.