Eksperci ostrzegają: saharyjski pył nadciąga nad Polską. Chmura obejmie cały kraj!

i

Autor: IMGW Facebook/Unsplash.com

Pogoda

Eksperci ostrzegają: saharyjski pył nadciąga nad Polskę. Chmura obejmie cały kraj!

2024-06-20 14:13

IMGW ostrzega przed pyłem znad Sahary, który jeszcze w czwartek 20 czerwca dotrze nad Polskę. Na prognozie przygotowanej przygotowaną przez WMO Barcelona Dust Regional Center widać, że saharyjski pył obejmie swoim zasięgiem cały obszar kraju.

Saharyjski pył nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował w mediach społecznościowych informację o nadciągającej chmurze saharyjskiego pyłu. Ta swoim zasięgiem obejmie cały kraj, a doskonale obrazuje to przygotowana przez WMO Barcelona Dust Regional Center prognoza.

Saharyjski pył już w drodze do Polski. Dziś po południu i jutro, wg prognozy numerycznej od WMO Barcelona Dust Regional Center, możemy spodziewać się jego odwiedzin – informuje IMGW.

Saharyjski pył – jak wpływa na zdrowie?

Pył znad Sahary może utrudnić życie wielu Polaków. Nie chodzi o zabrudzenia na samochodzie, a o pogorszenie stanu zdrowia. Obecność saharyjskiego pyłu szczególnie odczują cierpiący na choroby układu oddechowego. U tych osób pojawi się kaszel, duszności, świszczący oddech i nawet może dojść do podrażnienia gardła spowodowanego złą jakością powietrza i ciągłym kaszlem.

Źle poczują się także alergicy, którzy w czwartek 20 czerwca i w piątek 21 czerwca mogą odczuć nasilenie objawów. Chmura, która zawiśnie nad Polską to mieszaniny piasku, gleby, minerałów i cząstek gleby. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może skutkować łzawieniem, zaczerwienieniem oczu, katarem i kichaniem.

Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu