Duże zmiany w receptach. Po 8 maja 2024 pacjenci mogą się zdziwić

i

Autor: Fot. Pexels.com

Wydarzenia

Duże zmiany w receptach. Po 8 maja 2024 pacjenci mogą się zdziwić

2024-04-05 7:39

Po 8 maja lekarze nie będą mogli wystawiać recept rocznych na takich zasadach, jak korzystają obecnie pacjenci w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w wystawianiu recept rocznych, a po wyznaczonym terminie każda próba wystawienia takiej recepty będzie odrzucana przez system.

Duże zmiany w receptach po 8 maja 2024

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w receptach rocznych. Wydaje się, że termin 8 maja jest już ostateczny, ponieważ zmiany i tak odroczono. Początkowo próbny system miał trwać do końca marca 2024 roku, a nowe przepisy miały wejść w życie 1 kwietnia. W poniedziałek 8 maja pacjenci, którzy udadzą się do lekarza po taką receptę, nie otrzymają jej. System e-recept ma odrzucić każda próbę zapisania recepty rocznej przez lekarza.

Pierwsze zmiany w tego typu receptach weszły w życie w listopadzie 2023 roku. Wówczas zmienił się maksymalny termin na odebranie leków z apteki, który skrócono do 120 dni. Na odebranie pozostałej części pacjent ma czas 90 dni.

Ministerstwo tłumaczy, że do poprawnego działania całego systemu zlecania recept i realizowania ich w aptekach potrzebny jest nowy schemat. To system P1 będzie obliczał to ile można wydać leków pacjentowi.

Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania – informuje Ministerstwo Zdrowia.

ZOBACZ: Osoby urodzone na wiosnę to prawdziwi szczęściarze! Co trzeba o nich wiedzieć?

 Jak zmiany wpłynął na pacjentów?

Od 9 maja oprogramowanie w gabinetach lekarskich musi zostać dostosowane do nowych przepisów. Po to, aby odrzucać każdą próbę zapisu recepty rocznej. W tej kwestii sami pacjenci nie odczują zmian, ponieważ leży ona wyłącznie po stronie lekarzy.

Co innego w przypadku wykupowania lekarstw. Jeżeli lekarz nie dostosuje się do wymagań Ministerstwa Zdrowia pacjent, za sprawą nowych przepisów, będzie miał trudności z wykupieniem leków.