Czym jest downsizing?
Zjawisko downsizingu to coraz częściej występujący w Polsce problem. Czym w ogóle jest downsizing? W tłumaczeniu na język polski oznacza on redukcję. W skrócie zjawisko to polega na pomniejszaniu produktów, które możemy kupić w sklepach. Spotkać można się także z nazwą shrinkflacja, czyli połączenie słów shrink (kurczyć się) i inflacja. Producenci artykułów zmniejszają ich rozmiar, przy utrzymaniu lub podwyższeniu ceny. Można zaobserwować także inne praktyki, na przykład zamiana składników na tańsze, wszystko po to, aby w jak największym stopniu zredukować koszty produkcji.
Polecany artykuł:
Problem Polski dostrzeżony za granicą
Problem downsizingu w Polsce został dostrzeżony przez zagraniczne media. Wyprawa do supermarketu w Polsce dziś wymaga nie tylko pełnego portfela, ale także lupy do sprawdzenia drobnego druku na opakowaniu – rozpoczyna swój artykuł Financial Times. Gazeta zwraca także uwagę na konkretne przykłady kurczących się artykułów. Mowa m.in. o chusteczkach higienicznych oraz opakowaniach słodyczy. Brytyjczycy zwracają uwagę na wysoką inflację w Polsce, która jest prawie dwukrotnie wyższa niż średnia w Europie.
Financial Times przytacza wypowiedź Rafała Mundrego. Ekonomista zaznacza, że takiej sytuacji, jaką obecnie możemy zaobserwować w polskich sklepach, nie widział jeszcze nigdy. Zwraca on uwagę, że składniki niektórych produktów zmieniają się na dużo gorsze, co nie może pozostać obojętne na stan naszego zdrowia.