Badania zwyczajów picia herbaty
Irańscy badacze z Teheran University of Medical Sciences postanowili sprawdzić, jak temperatura pitej herbaty może wpływać na nasze zdrowie. W tym celu odwiedzili 50 tysięcy osób i przyglądali się im w czasie picia herbaty. Proponowali osobom poddającym się eksperymentowi, żeby pili herbatę o kilku różnych temperaturach, z czego najzimniejsza miała 60 stopni Celsjusza. Badanie trwało aż 13 lat (2004-2017). Trzy pierwsze lata posłużyły na zbieranie informacji, a podczas kolejnych eksperci analizowali historię medyczną uczestników.
Polecany artykuł:
Gorąca herbata niebezpieczna
Podczas każdego spotkania herbatę nalewano do dwóch filiżanek i dzięki obserwacji zachowań możliwe było określenie preferencji dotyczących temperatury napoju. Gdy spadała ona do 75 stopni Celsjusza, uczestnicy byli proszeni o wypicie herbaty. Jeżeli była ona dla nich za gorąca, oczekiwano, aż temperatura osiągnie kolejno 70, 65 i 60 stopni. Na tej podstawie badacze określali idealną dla danej osoby temperaturę herbaty.
Podczas trwającej 10 lat obserwacji, badacze tematu zwrócili uwagę na ciekawe, ale niebezpieczne dla zdrowia wnioski. U 317 osób rozwinął się rak płaskonabłonkowy, będący jednym z najczęściej występujących typów nowotworu przełyku. Ryzyko zachorowania na raka było uwarunkowane temperaturą wypijanej herbaty. Im była ona wyższa, szansa na poważne problemy ze zdrowiem wzrastała. Wpływ nawyku picia gorącej herbaty na rozwój choroby był bardzo widoczny nawet po uwzględnieniu innych ważnych czynników, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu. Eksperci z irańskiego uniwersytetu podkreślają, że do nowotworu przełyku mogą przyczynić się drobne urazy przedniego odcinka układu pokarmowego, które są konsekwencją picia gorących substancji.