Dębica. Cztery osoby zasiadające we władzach nieistniejącego już banku usłyszały zarzuty

i

Autor: KWP Rzeszów

Dębica: Cztery osoby usłyszały zarzuty. Pracowały w nieistniejącym już banku

2021-11-18 15:15

W końcu usłyszały zarzuty. Mowa o czterech osobach zasiadających w przeszłości we władzach jednego z banków w Dębicy. W prowadzonym od prawie trzech lat śledztwie ustalono, że były prezes banku i osoby zasiadające w zarządzie dopuściły się wielu nieprawidłowości i nadużyć. Policja zatrzymała trzech mężczyzn i jedną kobietę.

W ciągu śledztwa zgromadzono dowody na to, że nadużywając swoich uprawnień oraz nie dopełniając ciążących na nich obowiązków wynikających m.in. z prawa bankowego i wewnętrznych przepisów, w okresie od lutego 2012 roku do czerwca 2017 roku, te cztery osoby wyrządziły szkodę w w majątku nieistniejącego już banku w Dębicy, w łącznej kwocie 2,2 mln!

- Ich przestępcze działanie polegało przede wszystkim na błędnym klasyfikowaniu ekspozycji kredytowych i podstaw tworzenia rezerw, niespełnianiu wymogów formalnych obowiązujących przy dokonywaniu zabezpieczeń kredytów, błędnym sposobie udzielania kredytów przez bank poprzez niedokonywanie oceny zdolności kredytowej lub dokonywanie jej w sposób wadliwy, a także niepodejmowaniu bądź podejmowaniu z opóźnieniem czynności windykacyjnych – informuje podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Prasowy KWP w Rzeszowie

CZYTAJ TAKŻE: ZUS krócej otwarty! Podpowiadamy jak zaplanować wizytę w urzędzie!

Odpowiedzą za nadużycie i wyrządzenie szkody majątkowej

To trzech mężczyzn w wieku od 38 do 70 lat oraz 69-letnia kobieta. Wszyscy są mieszkańcami powiatu dębickiego. Będą odpowiadać za nadużycie zaufania i wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Podczas przeszukania, funkcjonariusze zabezpieczyli mienie podejrzanych o szacunkowej wartości około 200 tysięcy złotych, w tym samochód, ciągnik rolniczy i kilkanaście złotych monet. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Muzeum Rzemiosła pokaże historię Józefa Cisowskiego