Wnętrze auta

i

Autor: Eska Ile paliwa zużywa klimatyzacja w samochodzie? Te cyfry nie kłamią

Porady dla kierowców

Czy klimatyzacja rzeczywiście zwiększa zużycie paliwa? Te cyfry nie kłamią

2024-05-24 14:21

Większość z nas nie wyobraża sobie podróży samochodem bez klimatyzacji. Szczególnie doceniamy jej przydatność w upalne dni, kiedy na zewnątrz pot leje się ludziom z czoła, a my możemy komfortowo jechać w przyjemnym chłodku. Niestety za wszystko trzeba płacić. Zastanawialiście się, ile paliwa zużywa klimatyzacja w waszym aucie?

Spis treści

  1. Czy klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?
  2. Jak używać klimatyzacji w aucie?

Czy klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?

Na pewno każdy z nas pamięta taką sytuację – w upalny dzień musimy załatwić wiele spraw na mieście, biegamy od jednego miejsca do drugiego, a kiedy wracamy już na parking i możemy schłodzić się w samochodzie, czujemy ogromną ulgę. Klimatyzacja w aucie to bardzo komfortowe rozwiązanie, ale niesie za sobą pewne koszty. Szybkie ochłodzenie samochodu wymaga pracy klimatyzacji na wysokich obrotach, a to sprawia, że nasze auto pobiera więcej paliwa.

Nowe samochody wyposażone w zaawansowane systemy klimatyzacyjne posiadają wiele czujników, dzięki którym chłodzenie nie powoduje dużego wzrostu zużycia paliwa. Komputer, na podstawie panującej temperatury, tak planuje pracę klimatyzacji, aby powietrze stało się chłodne jak najszybciej, a cały proces nie powodował zbyt dużego obciążenia dla silnika. Dzięki temu spalanie nie wzrasta drastycznie.

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zatem klimatyzacja automatyczna, czyli tak zwany Climatronic. Jeżeli podróżujemy samochodem z tym systemem, spalanie powinno wzrosnąć średnio o 0,25 litra na 100 kilometrów. Nieco wyższe liczby wiążą się z używaniem klimatyzacji manualnej, która wymaga od nas samodzielnego ustalania i regulacji temperatury. Ten system może powodować zwiększenie spalania nawet o 1 litr na 100 kilometrów.

Jak używać klimatyzacji w aucie?

Na poziom spalania przy włączonej klimatyzacji ma też wpływ nasze zachowanie. Co powinniśmy zrobić, żeby schłodzić powietrze jak najszybciej, ale jednocześnie w jak najbardziej oszczędny sposób? Po wejściu do nagrzanego samochodu powinniśmy otworzyć wszystkie okna. Dzięki temu wypuścimy żar z wnętrza, co szybciej ochłodzi kabinę. Warto też wybrać opcję wewnętrznego obiegu powietrza, dzięki której klimatyzacja nie będzie musiała schładzać bardzo gorącego powietrza.

Nie bez znaczenia jest także regularny serwis klimatyzacji. Jeżeli będzie ona działała w niewłaściwy sposób, spalanie będzie wysokie, a nam i tak będzie gorąco. Zaleca się sprawdzanie układu chłodzącego przynajmniej raz w roku. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów, a także sprawi, że nasza podróż samochodem będzie bardziej komfortowa.

ZOBACZ: TE MIASTA NA PODKARPACIU WYLUDNIAJĄ SIĘ NAJSZYBCIEJ. RÓŻNICE SĄ OGROMNE!

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora