Spis treści
- Kolorowe kropki na oponach. Czy mają znaczenie?
- Te oznaczenia warto znać. Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?
Kolorowe kropki na oponach. Czy mają znaczenie?
Chyba wszyscy kierowcy wymienili już opony na letnie. Wysokie temperatury sprawiają, że jazda na zimowym ogumieniu nie jest zbyt komfortowa, ale może okazać się także niebezpieczna. Przyglądaliście się kiedyś dokładniej oponom w waszych samochodach? Na wielu nowych oponach, ale także na felgach, możemy zaobserwować mnóstwo oznaczeń. Kształty bywają różne. Mogą to być kreski, kropki czy trójkąty. Wbrew temu co mówią niektórzy, te oznaczenia mają znaczenie. I to istotne.
Znaki na oponach nie są w żaden sposób ujednolicone. Każdy producent może stosować inne znaki, a czasami zdarza się nawet tak, że jeden producent, w zależności od rodzaju wyprodukowanej przez siebie opony, wybiera różne kolory czy znaki. Dostrzeżemy je na zewnętrznej stronie opony. Jak już się pewnie domyślacie, mają one określone funkcje. Zdecydowanie ułatwiają pracę wulkanizatorom i serwisom mechanicznym.
Te oznaczenia warto znać. Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?
Kolorowe kropki mówią o wielu istotnych rzeczach. Dają informację o przejściu kontroli podczas produkcji, przekazują istotne kwestie, które mogą być przydatne dla wulkanizatorów, m.in. oznaczają najcięższe oraz najlżejsze miejsca opony.
Co zatem oznaczają poszczególne kolory kropek na oponach?
- czerwona kropka - umieszcza się ją dokładnie na przeciwko wentyla, a na oponach Bridgestone, w najcięższym miejscu produktu,
- zielona kropka - zaznacza się w tym miejscu, w którym powinien znaleźć się wentyl,
- żółta kropka - na oponach Bridgestone oznaczają to miejsce, w którym opona jest najlżejsza,
- biała kropka z mniejszą, czarną w środku - oznacza, że opona przeszła kontrolę jakości.
Na oponach naszych samochodów możemy znaleźć sporo innych oznaczeń. Są tam litery, cyfry oraz symbole. Jednak nie wszyscy potrafią je prawidłowo interpretować, a to spory błąd, często popełniany przez kierowców. Konkretne parametry mogą mieć znaczący wpływ na jazdę, a niektóre opony po prostu nie pasują do naszego auta.
ZOBACZ: TAKIMI SAMOCHODAMI JEŻDŻĄ POLSCY SIATKARZE