COVID-19. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Coraz więcej przypadków zakażenia
COVID-19 w Polsce znowu atakuje. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie przesłanym portalowi medonet.pl wskazuje, że sytuacja najgorzej wygląda w województwach podkarpackim i świętokrzyskim. W ciągu ostatnich trzech miesięcy obserwowany jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.
W czerwcu były 1 tys. 264 zakażenia, w lipcu – 5 385 zakażeń, a od początku sierpnia 16 tys. 797 zakażeń (stan na 28 sierpnia br.). Wzrost liczby zakażeń odnotowano we wszystkich 16 województwach, przy czym największy w województwach: podkarpackim – 74 proc., świętokrzyskim – 67 proc., łódzkim – 59 proc., wielkopolskim – 57 proc., kujawsko-pomorskim – 56 proc., dolnośląskim – 53 proc., zachodniopomorskim – 51 proc., śląskim – 51 proc. oraz mazowieckim – 50 proc." - przekazuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi dla Medonetu.
W tych województwach sytuacja jest najgorsza
Najwyższy wskaźnik R, wynoszący 1,22, zanotowano na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim. W skali Polski wynosi on 1,17. Czym jest wskaźnik R? Jest on miarą, która mówi nam o aktualnej sytuacji pandemicznej w kraju. Możemy wyróżnić dwa oznaczenia – RO, będące współczynnikiem reprodukcji wirusa, a także Rt, czyli symbol określający jego reprodukcję w określonym czasie. Te wskaźniki mówią nam, jak w danym momencie zaraźliwy jest wirus, a to z kolei pozwala określić, jak dużo osób może zarazić jedna osoba, która ma potwierdzone zakażenie.
W przypadku, kiedy wskaźnik R przekroczy poziom 1,0, otrzymujemy informację, że zakażony może zarazić więcej niż jedną osobę. Jest to jasny sygnał, że epidemia się rozprzestrzenia. Wskaźnik poniżej 1,0 sygnalizuje wygasanie pandemii.
Jakie są objawy zakażenia wariantem FLiRT?
Aktualnie w Polsce dominuje wariant FliRT. Jakie są objawy jego zakażeniem? To przede wszystkim bóle mięśni i stawów, mocne osłabienie organizmu oraz przewlekłe zmęczenie. Mogą pojawić się także gorączka, ból głowy i kaszel, a także ból gardła i dolegliwości układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, biegunka czy wymioty.
ZOBACZ: NAJBIEDNIEJSZE POWIATY NA PODKARPACIU. ZOBACZ, ILE WYDAJĄ NA MIESZKAŃCA