Koronawirus w ciąży - czy jest zagrożeniem?
Możliwość transmisji koronawirusa pomiędzy ciężarną kobietą, a płodem jest niska, jednak ryzyko zarażenia zawsze istnieje. Takie sytuacje są rzadkością, bo zdarzają się u 3 procent płodów. Immunologiczną barierę przeciwko wirusowi stanowi łożysko. W niektórych przypadkach notowano natomiast zmiany naczyniowe w łożysku u kobiet w ciąży, które zaraziły się koronawirusem – wynika z badania opublikowanego w piśmie "Lancet Regional Health – Europe".
Do takich wniosków lekarze dochodzili jednak dopiero po narodzinach dziecka, bazując na danych z badań histopatologicznych. Konsekwencjami nieprawidłowego przepływu krwi przez łożysko mogą być np. częstsze występowanie ograniczenia wzrostu płodu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a także konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Co może niepokoić, ogólne ryzyko poronienia może występować nawet przy delikatnym przebiegu choroby.
Obecne warianty bezpieczniejsze niż Delta
Na interesujące badanie zdecydowali się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Wykorzystując rezonans magnetyczny, zbadali płody i łożyska u 76 kobiet w ciąży. W grupie poddanej badaniu 38 kobiet przeszło w czasie ciąży infekcję SARS-CoV-2, a druga połowa, która nie doświadczyła zakażenia, stanowiła grupę kontrolną. Wnioski okazały się klarowne.
U kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem występują nieprawidłowości w łożysku. Najmniej zaburzeń odnotowano u pacjentek, które dotknął wariant Omikron. Wcześniejsze warianty niosły za sobą większe ryzyko. Jak podkreślił współautor badania Patric Kienast, początkowe warianty wirusa, np. Delta, powodowały zakrzepy w naczyniach i krwawienia, które stanowiły spore zagrożenie dla ciąży.
Mimo że obecnie dominujące warianty koronawirusa są mniej groźne dla kobiet w ciąży, specjaliści zachęcają do wykonania badania przy pomocy rezonansu magnetycznego, które pozwoli skontrolować łożysko u pań zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Dostrzeżone przez ekspertów zaburzenia mogą stanowić zagrożenie w rozwoju płodu. Wczesne wykrycie potencjalnych problemów daje większe szansę na podjęcie odpowiednich kroków.