Covid 19 negatywnie wpływa na ciąże. Badania mówią jasno

i

Autor: pixabay.com

Covid-19 negatywnie wpływa na ciąże. Badania mówią jasno

2023-01-27 14:19

Najnowsze badania wykazują, że u kobiet, które podczas ciąży przechodzą koronawirusa, uszkodzeniom mogą ulegać łożyska. Medycy ostrzegają, że jest to niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Koronawirus w ciąży - czy jest zagrożeniem?

Możliwość transmisji koronawirusa pomiędzy ciężarną kobietą, a płodem jest niska, jednak ryzyko zarażenia zawsze istnieje. Takie sytuacje są rzadkością, bo zdarzają się u 3 procent płodów. Immunologiczną barierę przeciwko wirusowi stanowi łożysko. W niektórych przypadkach notowano natomiast zmiany naczyniowe w łożysku u kobiet w ciąży, które zaraziły się koronawirusem – wynika z badania opublikowanego w piśmie "Lancet Regional Health – Europe".

Do takich wniosków lekarze dochodzili jednak dopiero po narodzinach dziecka, bazując na danych z badań histopatologicznych. Konsekwencjami nieprawidłowego przepływu krwi przez łożysko mogą być np. częstsze występowanie ograniczenia wzrostu płodu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, a także konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Co może niepokoić, ogólne ryzyko poronienia może występować nawet przy delikatnym przebiegu choroby.

Obecne warianty bezpieczniejsze niż Delta

Na interesujące badanie zdecydowali się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Wykorzystując rezonans magnetyczny, zbadali płody i łożyska u 76 kobiet w ciąży. W grupie poddanej badaniu 38 kobiet przeszło w czasie ciąży infekcję SARS-CoV-2, a druga połowa, która nie doświadczyła zakażenia, stanowiła grupę kontrolną. Wnioski okazały się klarowne.

U kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem występują nieprawidłowości w łożysku. Najmniej zaburzeń odnotowano u pacjentek, które dotknął wariant Omikron. Wcześniejsze warianty niosły za sobą większe ryzyko. Jak podkreślił współautor badania Patric Kienast, początkowe warianty wirusa, np. Delta, powodowały zakrzepy w naczyniach i krwawienia, które stanowiły spore zagrożenie dla ciąży.

Mimo że obecnie dominujące warianty koronawirusa są mniej groźne dla kobiet w ciąży, specjaliści zachęcają do wykonania badania przy pomocy rezonansu magnetycznego, które pozwoli skontrolować łożysko u pań zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Dostrzeżone przez ekspertów zaburzenia mogą stanowić zagrożenie w rozwoju płodu. Wczesne wykrycie potencjalnych problemów daje większe szansę na podjęcie odpowiednich kroków.

Nie wiedziała, że jest w ciąży. Kobiecie grozi surowa kara.