Co pyli w kwietniu? Kalendarz pylenia dla alergika

i

Autor: pixabay.com

Porady

Co pyli w kwietniu? Kalendarz pylenia dla alergika

2023-03-30 15:08

Kwiecień to trudny czas dla wszystkich alergików. Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się przyroda. Drzewa, krzewy i różne inne rośliny rozpoczynają pylenie. A to oznacza tylko jedno – życie każdego alergika zmieni się w koszmar. Na szczęście tylko przejściowy.

Kalendarz alergika. Co pyli w kwietniu?

Każdy, kto ma problem z alergią, z pewnością zainteresuje się informacją, które rośliny pylą w kwietniu. Początek wiosny to okres, kiedy przyroda budzi się do życia po okresie zimowym, a pylenie jest z tym nierozłącznie związane. Najbliższe tygodnie nie będą zatem łatwe dla wszystkich alergików, którzy muszą przygotować się na coroczne utrudnienia. Za większość alergii odpowiadają pyłki roślin. Najczęstszymi objawami alergii są uciążliwy katar, cieknący nos, łzawiące oczy oraz bóle głowy. W niektórych przypadkach może pojawić się także wysypka skórna, a nawet atopowe zapalenie skóry, a niektórym alergikom grozi także astma.

Jakich drzew powinni unikać w kwietniu alergicy? To z pewnością brzoza, która należy do najsilniej uczulających alergenów, a jej pylenie potrafi być bardzo uciążliwe. Uważać trzeba też na olszę. W jej przypadku uczulenie następuje bardzo gwałtownie, bez wstępnych objawów. Alergicy powinny pamiętać także o jesionie, który może powodować u nich alergiczny nieżyt nosa, a w niektórych przypadkach astmę oskrzelową. Sporo ludzi obawia się także topoli, ale to wbrew panującej opinii drzewo, które nie ma silnych właściwości uczulających, w przeciwieństwie do pyłków traw, które w kwietniu i maju mogą powodować objawy zatkanego nosa, kichania oraz podrażnionych oczu.

Ważne rady dla alergików

Groźne dla alergików mogą być także zarodniki grzybów Cladosporium. To grupa grzybów pleśniowych, licząca nawet kilkaset gatunków. Rozwijają się one zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynków. Idealnym miejscem są pomieszczenia, w których panuje duża wilgoć i słaba wentylacja. Okres pylenia zaczyna się w kwietniu i trwa aż do października. Największe problemy mogą wystąpić po dniach deszczowych.

W najbliższym czasie wszyscy alergicy powinni ograniczyć swoje wyjścia z domu, zwłaszcza te w pobliże kwitnących drzew. Po powrocie najlepiej wziąć prysznic, a ubrania od razu wrzucić do pralki. Pyłki osadzają się na nas i nawet gdy przebywamy w domu, mogą oddziaływać. Zalecane jest także dokładne przepłukanie oczu i gardła.

ZOBACZ: TAK WYGLĄDA ZAPORA W SOLINIE OD WEWNĄTRZ

Podsumowanie międzyszkolnego konkursu fotograficznego "Wiosna w obiektywie".