Choroba legionistów: jakie objawy? Jak unikać Legionelli? To musisz wiedzieć

i

Autor: CDC Public Health/Domena publiczna/https://commons.wikimedia.org Zakażenie można przechodzić na dwa sposoby, Łagodniej - gorączka Pontiac, lub w cięższej formie - legionelloza

Warto wiedzieć!

Choroba legionistów: jakie daje objawy? Jak unikać Legionelli? To musisz wiedzieć

2023-08-24 12:10

Na Podkarpaciu szaleje bakteria Legionella pneumophilia. Już kilkadziesiąt osób znajduje się w szpitalach w regionie. Niestety są też ofiary śmiertelne, które oprócz legionellozy chorowały także na ciężkie choroby współistniejące. Bakteria może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Jakie objawy daje zakażenie Legionellą pneumophilią? Na co zwracać uwagę? Czego unikać? Jak rozprzestrzenia się bakteria? Tłumaczymy.

Co to jest Legionella?

Bakteria Legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionellę pneumophila wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.

Warunki, które determinują wzrost Legionelli to: wysoka temperatura, woda stojąca, osadzone cząstki i biofilm (śliski, klejący materiał zawierający mikroorganizmy i składniki odżywcze) w instalacjach wodnych.

Możliwe źródła Legionelli – na co uważać?

Legionella to bakteria, która znajduje się w naszym otoczeniu codziennie. Gdzie? Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie Legionella może znajdować się w:

  • nawilżaczach powietrza,
  • głowicach prysznicowych i kranach,
  • basenach, wannach z hydromasażem typu spa/whirpool
  • instalacje wodno-kanalizacyjne w budynkach użyteczności publicznej i w domach
  • fontanny miejskie, natryski miejskie,
  • wieże chłodnicze,
  • urządzenia podgrzewające wodę użytkową,

ZOBACZ: Apteki całodobowe w Rzeszowie

Wpływ Legionelli na zdrowie i grupa ryzyka

Zakażenie bakterią Legionella można przechodzić na dwa sposoby. Ten delikatniejszy dla naszego organizmu to tzw. gorączka Pontiac. Objawy podobne są do grypy, a chorzy zdrowieją w czasie od 2 do 5 dni. O wiele niebezpieczniejsza jest legionelloza. Choroba legionistów to poważna niewydolność oddechowa. Powoduje zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

Grupa ryzyka przy tej chorobie obejmuje w szczególności ludzie po 60. roku życia, aktualni i byli palacze, ludzie z przewlekłymi chorobami płuc, ludzie z osłabionym układem odpornościowym.

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia?

Jak podaje PSSE w Rzeszowie ryzyko zakażenia Legionellą można ograniczyć w prosty sposób:

  •  Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  •  Po nie używaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  •  Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniem producenta, aby zredukować osiadające na dnie i na ściankach zanieczyszczenia.
  •  Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza.
Aktywiści Greenpeace zablokowali szyb kopalni