Spis treści
- Legionelloza na Podkarpaciu
- Zalecenia dla podróżnych w związku z legionellozą
- Środki ostrożności dla podróżnych
Legionelloza na Podkarpaciu
Pojawienie się zachorowań na legionellozę na Podkarpaciu może wywoływać niepokój. W szpitalach na terenie województwa przebywa ponad 70 osób zarażonych bakterią. Liczba osób, które zmarły z powodu legionellozy, w czwartek przed południem sięgnęła 5. Jak można chronić się przed zakażeniem bakterią? Na stronie gov.pl pojawiły się zalecenia, z którymi szczególnie powinny zapoznać się osoby wybierające się w najbliższym czasie w podróż.
Zalecenia dla podróżnych w związku z legionellozą
Jak można się ustrzec przez zarażeniem bakterią legionelli? Eksperci nie tylko przygotowali listę praktycznych porad, ale i wskazali grupy szczególnie mocno narażona na możliwość zachorowania na legionellę. Na ich liście znaleźli się m.in. podróżni.
„Podróżując, bądź świadomy ryzyka choroby i jeśli wystąpią objawy zakażenia, zasięgnij niezwłocznie porady lekarskiej. Przeciw legionelozowemu zapaleniu płuc nie można się zaszczepić, dlatego w zapobieganiu ważne jest unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia” – możemy przeczytać na stronie gov.pl.
Środki ostrożności dla podróżnych
Jakie zachować środki ostrożności podróżując? Na stronie gov.pl znaleźć można kilka kluczowych wytycznych, których przestrzeganie pomoże ustrzec się przez zarażeniem bakterią legionelli.
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę? Pierwszą z nich jest wybór hotelu. Warto sprawdzić, czy dana placówka nie figuruje na liście hoteli o podwyższonym ryzyku zakażenia. Można zrobić to za pośrednictwem strony ecdc.europa.eu https://ecdc.europa.eu/en/legionnaires-disease/threats-and-outbreaks/accommodation-site.
Kolejną jest temperatura wody w hotelowym pokoju. Ciepła powinna przekraczać temperaturę 50°C, z kolei zimna nie powinna przekraczać 20°C.
Po zajęciu pokoju przed pierwszym użyciem prysznica powinno się odkręcić na kilka minut kran. Dzięki temu z rur zejdzie woda, która mogła stać w nich od dłuższego czasu.
Eksperci radzą także, by osoby z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia – z niedoborami odporności, starsze, chorujące przewlekle – unikały sytuacji, w których mogą znaleźć się w zasięgu skażonych aerozoli, np. korzystania z wanny typu whirlpool.