Pieniądze

i

Autor: Pixabay

Bon turystyczny: Uwaga! Pieniądze można stracić, a nawet oddać z odsetkami! W jakiej sytuacji?

2020-07-31 7:27

To już pewne - Polacy dostaną 500 złotych na wakacje. Jakie warunki trzeba spełnić? Kiedy urząd może zażądać od nas zwrotu bezprawnie użytego bonu i naliczyć nam odsetki? O czym trzeba pamiętać? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Bon turystyczny: Komu przysługuje?

To już pewne - Polacy otrzymają 500 złotych na wakacje. Bon przysługuje na każde dziecko. Dodatkowo dzieci niepełnosprawne otrzymają wyższą kwotę - dokładnie 100 złotych:

"Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Bon turystyczny: Jak złożyć wniosek?

Co ważne, bon ma postać elektroniczną i nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Bon można aktywować za pomocą platformy PUE ZUS.

O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot

Bon turystyczny: Można zwrócić z odsetkami [OBOSTRZENIA]

"Fakt" przypomina, że są pewne sytuacje, w których ZUS może stwierdzić, że bon ostatecznie się nam nie należał. Przykładowo w przypadku dzieci niepełnosprawnych urzędnicy mają trzy lata na sprawdzenie orzeczenia pod kątem tego, czy wyższe świadczenie rzeczywiście mogło być przyznane.

Należy też pamiętać, że bon wakacyjny należy się tylko dziecom, których rodzice pobierają 500 plus lub odpowiednik takiego świadczenia za granicą. Brak 500 plus oznacza brak prawa do bonu. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy dziecko ukończyło 18 lat przed wejściem w życie ustawy, tj. 18 lipca 2020.

Bon wakacyjny: Do kiedy ważny?

Bon turystyczny będzie można wykorzystać do końca marca 2022 roku.

Posłuchaj o przyczynach i objawach niedożywienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze