Aktualizacja (31 sierpnia): Kiedy można aktywować bon turystyczny?
Już wiadomo, od kiedy można aktywować bon turystyczny.
Od północy, z 31 lipca na 1 sierpnia, rodzice będą mogli otrzymać bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, podając swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.
Bon w postaci elektronicznego dokumentu będzie można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem turystycznym.
Polski Bon Turystyczny: Komu przysługuje?
To już pewne - Polacy otrzymają 500 złotych na wakacje. Komu przysługuje bon na wakacje?
"Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Bon turystyczny: Jak złożyć wniosek?
Co ważne, osoby uprawnione do otrzymania bonu nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. Trzeba jednak zalokować sie na platformie PUE ZUS i aktywować bon, którego numer będzie wysłany telefonicznie lub drogą mailową:
"Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE" - precyzuje Uścińska.
Bon turystyczny: Do kiedy ważny?
Za pomocą bonu Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Platforma Usług Elektronicznych (PUE): Co to jest?
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) jest wygodnym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Dzięki niej przez Internet możemy załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, np. złożyć wnioski i dokumenty drogą elektroniczną, umówić się na wizytę w ZUS. Platforma umożliwia też wgląd do danych zgromadzonych w ZUS, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi.
W PUE można znaleźć wnioski o świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy, „dobry start”, informację o stanie konta
w ZUS, symulację hipotetycznej emerytury, czy podgląd wystawionych zwolnień lekarskich, a wkrótce także aktywować bon turystyczny.