Biały jeleń w lasach pod Leżajskiem! Nagranie jest hitem

i

Autor: pixabay

Wydarzenia

Biały jeleń w lasach pod Leżajskiem! Nagranie jest hitem

2023-03-30 10:30

Na krótkim, 10-sekundowym filmiku widać, jak przez leśną drogę przebiega stado jeleni, zwane też przez leśników i myśliwych chmarą. Wśród sześciu osobników znalazł się jeden wyjątkowy – biały jeleń. Nagranie opublikowało Nadleśnictwo Leżajsk. Już jest HITEM!

Biały Jeleń w lasach pod Leżajskiem

– Białego jelenia to ja widzę tutaj po raz pierwszy. To jest sensacja. Do tego jeszcze biały jeleń biegnący w chmarze. To się nieczęsto zdarza – powiedział leśniczy Hubert Bełz z Leśnictwa Szkółkarskiego w Wydrzu.

Stado jeleni szlachetnych nagrał Konrad Bród, który ze znajomym w niedzielne popołudnie jechał samochodem drogą prowadzącą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze. Z odległości około 50 metrów zauważyli biegnące stado. – Byliśmy niedaleko pałacu w Julinie. W ostatniej chwili wyciągnąłem telefon. Nie spodziewałem się, że w mojej okolicy trafię na albinosa – relacjonował Konrad Bród.

Rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek również przyznał, że to wyjątkowa sytuacja.

– Po raz pierwszy widzę, żeby w Polsce, wśród jeleni szlachetnych był biały osobnik. To taka perełka. Ale żeby mieć pewność, że to jest albinos, trzeba by jeszcze sprawdzić, czy ma czerwone świece, czyli oczy – przekazał Wacław Matysek.

Zdaniem specjalistów często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupy.

– Są inne, nie pasują do reszty, wtedy są odpychane, a ponieważ widać je z dużej odległości, taka chmara jest od razu łatwiej namierzalna – wyjaśnił rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego.

 Ten z leżajskiego lasu widać, że ma towarzystwo, ale ta przyjaźń nie musi trwać długo. – Jak rozpocznie się rykowisko i jelenie będą szukać dla siebie partnerek, dawni kumple mogą się nawet pobić. Na razie jednak żyją sobie razem i nic się nie dzieje – dodał Wacław Matysek.

Zima wróciła w Bieszczady