Wyjątkowa noc w Bieszczadach. Bajkowa pełnia Księżyca w Rabskiej Dolinie
To z pewnością była najbardziej spektakularna pełnia Księżyca w tym roku. 19 sierpnia o godzinie 20:26 mogliśmy podziwiać tak zwany Superksiężyc. Tego wyjątkowego zjawiska nie dało się przegapić. Niczym nocna wędrówka przez lasy Beleriandu - spacer w księżycową noc po lasach Rabskiej Doliny – możemy przeczytać na profilu Nadleśnictwa Baligród. Ta noc w Bieszczadach także była wyjątkowa.
Czym jest Superksiężyc? Potocznie nazywana jest tak pełnia, gdy nasz satelita znajduje się w syzygijnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że jest on w punkcie orbity najbliższym Ziemi. Podczas tej niezwykłej pełni, Księżyc może być nawet o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż podczas apogeum swojej orbity. W efekcie obserwatorzy otrzymują niezwykły spektakl na wieczornym niebie. Zjawisko to jest dość rzadkie. Da się je podziwiać średnio raz w roku.
Bajkowe zdjęcia Superksiężyca. To trzeba zobaczyć
Co warte podkreślenia, termin „Superksiężyc” został nadany w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle'go. Naukowiec zdefiniował go jako moment, w którym Ziemia, Słońce i Księżyc znajdują się w jednej linii, a nasz satelita dodatkowo znajduje się w swoim perygeum.
Czwartkowa noc z pewnością była wyjątkowa. Taka chwila nie zdarza się często i chyba przyznacie, że warto było pochłonąć się obserwacji i zapomnieć o wszystkim innym. Widoki były znakomite i niestety nie powtórzą się prędko. Mamy nadzieję, że nikt nie przegapił Superksiężyca. Jeżeli tak się jednak stało, mamy dla was małą namiastkę tego, co działo się 19 sierpnia. A konkretnie ma ją dla was Nadleśnictwo Baligród. Doskonale wiemy, że w Bieszczadach o piękne widoki nietrudno. Dotyczy to także oczywiście nieba i Księżyca. Koniecznie odwiedźcie naszą galerię. Nie pożałujecie.