Atak kleszczy podczas grzybobrania

i

Autor: Pixabay.com Kleszcze potrafią być aktywne przez cały rok

Porady

Atak kleszczy podczas grzybobrania. Niskie temperatury im niestraszne

2023-10-11 10:22

Kleszcze wprawdzie są małych rozmiarów, jednak ich ukąszenie może powodować ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą one groźne choroby, głównie boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Okazuje się, że są aktywne także zimą. To złe wiadomości dla wszystkich grzybiarzy, spacerowiczów i posiadaczy zwierząt.

Spis treści

  1. Coraz więcej kleszczy. Nie przeszkadzają im nawet niskie temperatury
  2. Gdzie najczęściej występują kleszcze i jak się przed nimi chronić?

Coraz więcej kleszczy. Nie przeszkadzają im nawet niskie temperatury

Jesień potrafi stworzyć znakomite okoliczności do leśnych spacerów oraz grzybobrania. Niestety podczas tych przyjemnych czynności może czekać nas ogromne niebezpieczeństwo. Chodzi o kleszcze, które nie ominą żadnej okazji na wpicie się w człowieka, a także w zwierzęta. Długo uważaliśmy, że wraz z pierwszymi przymrozkami kleszcze kończą czas swojej aktywności i wówczas przez kilka miesięcy nie musimy się ich obawiać. Tak niestety nie jest, a kleszcze potrafią bytować nawet przez cały rok. To spory problem, a kleszczy jest coraz więcej.

Dane dotyczące kleszczy mogą przerazić. Serwis Nauka w Polsce podaje, że w 2022 roku odnotowano ponad 17 tysięcy przypadków boreliozy. Statystyki z roku na rok są niestety gorsze. Jeszcze w 2021 roku przypadków zakażenia było 12,5 tysiąca. Perspektywy nie są niestety optymistyczne. Kolejne lata mogą przynosić coraz więcej zachorowań. Jakie są najczęściej spotykane objawy boreliozy?

  • bóle i zawroty głowy,
  • przemęczenie,
  • rumień w okolicy ugryzienia.

Groźną chorobą jest także kleszczowe zapalenie mózgu. Najczęstsze objawy to:

  • bóle głowy i gorączka,
  • osłabienie,
  • niedowłady,
  • bóle mięśni,
  • sztywność karku.

Gdzie najczęściej występują kleszcze i jak się przed nimi chronić?

Kleszcze przebywają głównie w trawach, na liściach i ściółce leśnej. Spotkamy je także na krótko skoszonej trawie, więc nieprawdziwe jest panujące przekonanie, że trudno znaleźć je przy domach czy w parkach. Wartym podkreślenia jest fakt, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami groźnych chorób. Osobniki przenoszące choroby stanowią około 20 procent całej populacji w Polsce.

Jeśli wybieramy się na spacer do lasu lub też na grzybobranie, warto pamiętać o właściwym ubiorze. Konieczne są zabudowane buty, długie spodnie i skarpetki, a także nakrycie głowy, ramion i szyi. Kluczowy może być także wybór jasnej odzieży, który ułatwi ewentualne dostrzeżenie kleszczy. Pamiętajmy także o użyciu sprayu na kleszcze, który uchroni nas również przed atakiem komarów. Gdy wrócimy już do domu, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i udać się pod prysznic. Jeżeli zadziałamy szybko, kleszcz będzie jedynie chodził po nas, ale nie zdąży się wbić. Trzeba zadbać także o nasze zwierzęta. Po leśnym spacerze pamiętajmy o dokładnych oględzinach pupila, a także o długim czesaniu sierści.

ZOBACZ: WSIE WIDMO NA PODKARPACIU. ŻYJE W NICH KILKA OSÓB

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity