Akcja „Znicz” na Podkarpaciu. Wzmożone patrole policji i straży miejskiej

i

Autor: MS.

Akcja „Znicz” na Podkarpaciu. Więcej policji i straży miejskiej na drogach i cmentarzach

2022-10-28 15:13

Akcja „Znicz” na Podkarpaciu rozpoczyna się w piątek 28 października i potrwa do środy 2 listopada. Na podkarpackich drogach – i nie tylko – zwiększy się liczba patroli. Policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem. Do służby powołani są także funkcjonariusze kryminalni, którzy będą zwracać uwagę m.in. na podejrzane osoby.

Od piątku 28 października do 2 listopada będzie trwać tegoroczna akcja „Znicz” na całym Podkarpaciu. Policja w regionie nie bez powodu rusza z działaniami nieco wcześniej. Ruch na cmentarzach w całym regionie jest już zwiększony. - Nasze działania będą koncentrować się zwłaszcza na drogach, ale nie tylko – mówi podinsp. Marta Tabasz-Rygiel z KWP w Rzeszowie. Rzeczniczka wojewódzkiej policji zwróciła się z apelem do mieszkańców regionu.

- Zwracajmy uwagę na to, żeby nie stać się łatwym łupem złodziei, a zwłaszcza kieszonkowców. Oni wykorzystują to, że jest tłok, że jesteśmy zaaferowani robieniem zakupów, czy porządkowaniem nagrobków. Apel do kobiet – nie zostawiajmy torebek na sąsiednich nagrobkach, czy na ławeczkach. Nie nośmy wartościowych przedmiotów, ani większej ilości gotówki w kieszeniach zewnętrznych naszych płaszczy i kurtek – mówiła rzecznik.

Wytężoną uwagę zachowajmy także robiąc zakupy na stoiskach przy cmentarzach. - Rzeczy wartościowe zostawmy w domu i nie demonstrujmy zawartości portfela, zostawiając samochód na parkingu zamknijmy go i kluczyki trzymajmy przy sobie – dodała.

Największe natężenie ruchu spodziewane jest 1 listopada. - Miejmy na uwadze, że na dużych nekropoliach łatwo się zagubić dziecku, czy osobie starszej. Warto wyposażyć się w opaski z imieniem i nazwiskiem, czy numerem telefonu. W razie czego, to usprawni nawiązanie kontaktu z rodziną – podpowiada podinsp. Marta Tabasz-Rygiel.

Policjanci kryminalni na cmentarzach

W najbliższe dni do służby powołani zostaną także policjanci kryminalni, którzy będą czuwać nad tym, co dzieje się w okolicach cmentarzy. W tym zakresie policja będzie współpracować ze strażami miejskimi i gminnymi.

Zabezpiecz dom na czas wyjazdu

Przed wyjazdem na groby rodziny i bliskich warto zabezpieczyć się przed włamaniem. Oprócz zamknięcia okien i drzwi, warto też pamiętać o takich rzeczach wyłączenie wody i gazu. Jeżeli mamy taką możliwość, poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwracał uwagę na to, czy ktoś podejrzany nie kręci się wokół naszego domu.

Akcja "Bezpieczna jesień na drodze"

Apel policji do kierowców i pieszych

- Jako policjanci ruchu drogowego apelujemy przede wszystkim o zaplanowanie swojej trasy tak, aby te kilka, czy nawet kilkaset kilometrów mogły upłynąć w sposób bezpieczny. Jeżeli to będzie dłuższy dystans, to pamiętajmy o tym żeby się zatrzymać, wyprostować nogi i wypocząć. Jeżeli dzień wcześniej piliśmy alkohol, to trasę zaplanujmy na godziny popołudniowe, żeby dojść do siebie – mówił kom. Paweł Grześ z rzeszowskiej drogówki.

Policja zaapelowała także do pieszych.

- Pamiętajmy żeby rozglądać się, nie wchodzić pod nadjeżdżający pojazd, zastanowić się, czy jest szansa na to, że przejdziemy na druga stronę jezdni – mówił kom. Paweł Grześ.

Trzeba pamiętać o tym, że szybciej zapada zmrok. - Zanim wyjdziemy z domu zabierzmy ze sobą odblaski, które ratują życie. Nie ubierajmy się na ciemno – dodał.

Komisarz przypomniał też, że w najbliższym czasie przy cmentarzach, czy na pobliskich skrzyżowaniach ruchem kierować będą policjanci. Warto przypomnieć sobie, co oznaczają gesty, które będą przez mundurowych wykonywane.