Wydarzenia

Afera w Sanoku. W miejsce „obscenicznych rzeźb” chcą postawić figurki Maryi

2023-09-21 11:48

Od kilku dni w Sanoku mieszkańcy osiedla Wójtostwo zastanawiają się, kto stoi za pismem do Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie usunięcia rzeźb wykonanych ok. 40 lat temu. W przekazanym piśmie możemy przeczytać, że stojące od wielu lat dwie postacie „szpecą i straszą swoją brzydotą i wynaturzeniem ludzkiego ciała. Są obsceniczne” i co zgrozo obrażają uczucia moralne. Dlatego na skażonej wynaturzeniem ziemi chcą postawić figury Maryjne.

Do Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej wpłynęło pismo od mieszkańców, którym nie podobają się rzeźby stojące na osiedlu Wójtostwo. Dwa monumenty przedstawiające męskie sylwetki mają szpecić, straszyć wynaturzeniem i obrażać uczucia moralne osób, które owe pismo sporządziły. Chodzi o dzieła studentów ASP w Krakowie, które on niemal 40 lat stoją przed blokami przy ul. Traugutta 9 i ul. Langiewicza 7. Od 1986 roku rzeźby nie przeszkadzały nikomu, do teraz.

Jednocześnie żądamy aby umożliwić nam postawienie w miejscach po „rzeźbach”, dwóch figur, które swym pięknem i duchowym znaczeniem wynagrodzą nam cierpienia moralne doznane przez poprzednie lata. Będzie to biała figurka Matki Bożej oraz koło placu zabaw figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku – brzmi dalsza część pisma osób, którym rzeźby mężczyzn przeszkadzają.

Prezes SSM: Najpewniej decyzja na „NIE”

W rozmowie z prezesem Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej usłyszeliśmy, że w najbliższych dniach będzie znana decyzja zarządu spółdzielni, która najprawdopodobniej będzie na „nie”.

Na tę sprawę trzeba patrzeć przez dwa kryteria. Po pierwsze opinia prawna, którą już zaczerpnąłem. Prawa autorskie mijają dopiero po 70. latach od śmierci twórców, a z tego co wiem, to oni nadal żyją. Po drugie, czy chcą tego członkowie spółdzielni. Z informacji telefonicznych, maili, internetowych wiem, że 99,9 proc. mieszkańców jest przeciwko usunięciu rzeźb – mówi nam Bogdan Florek, prezes SSM.

Prezes przekazał także, że podpisy pod petycję z prośbą o usunięcie rzeź zostały zweryfikowane. Część osób, które podpisały się pod pismem nie są mieszkańcami osiedla, dlatego ich wola nie będzie brana pod uwagę. Bogdan Florek podkreślił, że o wyglądzie osiedla mogą decydować wyłącznie jest mieszkańcy i członkowie SSM. 

ZOBACZ: Afera w Sanoku. W miejsce „obscenicznych rzeźb” chcą postawić figurki Maryi

Afera w Sanoku. W sieci trwa petycja

Mieszkańcy, którzy bronią rzeźb stworzyli w petycję online, pod którą można się podpisać. W jej opisie czytamy, że sanoczanie „wyrażają sprzeciw żądaniom usunięcia rzeźb ustawionych w Sanoku przy ul. Traugutta i Langiewicza”.

O pomyśle takim dowiedzieliśmy się z pisma Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej wywieszonego na klatce schodowej jednego z bloków przy AK . To w nim spółdzielnia informuje mieszkańców, że do spółdzielni wpłynęło żądanie - usunięcia rzeźb na rzecz figur Maryjnych. Uzasadnieniem ww. żądania jest charakter prac rzeźbiarskich, które "obrażają uczucia moralne' i rzekomo "są obsceniczne", co prawdą nie jest - poniżej zostają załączone zdjęcia prac – czytamy.

Symulator dachowania w Nowym Sączu