Lamine Yamal

i

Autor: PAP/EPA/RONALD WITTEK Lamine Yamal pisze historię.

Euro 2024

16-letni Hiszpan pisze historię. Przed laty kąpał go Leo Messi

2024-07-10 12:45

Mistrzostwa Europy są miejscem do bicia rekordów i ustanawiania niebywałych wyczynów. Niewątpliwie świadkiem historycznej chwili byliśmy podczas wtorkowego półfinału niemieckiego turnieju. W 21. minucie gola strzelił 16-letni Hiszpan Lamine Yamal. Został najmłodszym strzelcem w historii Euro. W sieci sławna stała się fotografia kilkumiesięcznego Yamala z 20-letnim Leo Messim.

Lamine Yamal pisze historię. 16-latek zagra w finale Mistrzostw Europy

Gol 16-letniego Hiszpana w dużym stopniu wpłynął na to, że to Hiszpania, a nie Francja, zameldowała się w finale Mistrzostw Europy. Lamine Yamal stał się najmłodszym strzelcem gola w całej historii Euro. W dniu meczu miał 16 lat i 362 dni.

- Narodziła się supergwiazda. To był moment meczu, a być może moment całego turnieju – stwierdził Gary Lineker na antenie BBC One.

Bramka młodego Hiszpana wprawiła w osłupienie publiczność zgromadzoną na stadionie, a także miliony telewidzów. Wyjątkowa była nie tylko jej uroda, ale także moment, w którym padła. Francja prowadziła po bramce Randala Kolo Muani. Gol Yamala dał zatem sygnał Hiszpanom, aby zaatakować francuską bramkę i rozstrzygnąć losy meczu w pierwszej połowie.

Tak się też stało. Cztery minuty po Yamalu, gola strzelił Dani Olmo. Wynik nie zmienił się już do końcowego gwizdka. Hiszpania zameldowała się w finale, a 16-latek będzie miał kolejną okazję do zaprezentowania swojego niebywałego talentu.

Yamal ustanowił rekord na Mistrzostwach Europy, ale już wcześniej mieliśmy wiele powodów do podziwiania jego wyczynów. Został najmłodszym debiutantem w historii Barcelony, ale także najmłodszym strzelcem w historii Primera División.

Internet podbija zdjęcie Yamala z Messim. Wtedy nikt nie wiedział, że będzie gwiazdą futbolu

Prawie 17 lat temu wykonane zostało wyjątkowe zdjęcie, które teraz podbija internet. Fotograf Joan Monfort sfotografował Leo Messiego z dzieckiem. Wszystko w ramach akcji kalendarza charytatywnego. Zarówno Messi, jak i Monfort zapewne wówczas nie wiedzieli, że malec w przyszłości zostanie gwiazdą futbolu. Tak, to był Lamine Yamal.

O zdjęciu wykonanym w 2007 roku usłyszeliśmy na nowo, gdy ojciec Yamala opublikował je na profilu na Instagramie w czasie trwania Euro 2024. Opis zdjęcia nie pozostawił żadnych wątpliwości „Początek dwóch legend".

Fotograf nie wiedział, że na zdjęciach sprzed kilkunastu lat znajduje się aktualny napastnik Barcelony. Gdy fotografia stała się popularna, jeden ze znajomych napisał do niego i uświadomił go, kogo uwiecznił w kadrze.

ZOBACZ: JAKIMI SAMOCHODAMI JEŻDŻĄ POLSCY PIŁKARZE?

Polacy wrócili z nieudanego Euro 2024. Kibice gorąco przywitali ich na lotnisku