14 mln zł za robota chirurgicznego w KSW nr 1. Ma skrócić kolejki do operacji

i

Autor: fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

14 mln zł za robota chirurgicznego w KSW nr 1. Ma skrócić kolejki do operacji

2022-10-13 15:45

7 mln zł wyniesie rządowe dofinansowanie na zakup robota chirurgicznego dla Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. F. Chopina w Rzeszowie. Drugą połowę na zakup przeznaczy Urząd Marszałkowski. Nowoczesny sprzęt ma pomóc lekarzom w zabiegach onkologicznych.

Jeszcze w tym roku do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr1 w Rzeszowie ma trafić nowy robot chirurgiczny. Dzięki niemu zabiegi onkologiczne mają trwać maksymalnie 20 minut. Co ważne, o połowę skróci się czas oczekiwania na operację, na które aktualnie trzeba czekać około czterech miesięcy.

– Jeżeli będziemy mieli bardziej skomplikowane zabiegi, to dzięki niemu będzie można skrócić ich czas, bo nie trzeba będzie podczas zabiegów przełączać robota. Tego robota będziemy mogli również wykorzystywać do zabiegów ginekologicznych i chirurgi ogólnej – mówi dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW nr 1 w Rzeszowie.

Nowoczesny robot kosztował 14 mln zł i ma pojawić się w placówce przy ul. Szopena pod koniec roku. Wcześniej medycy z KSW przejdą specjalne szkolenia, które pozwolą im go obsługiwać.

Kierowca pędził po Jarosławiu. Uzbierał 30 punktów karnych

Dofinansowany przez ministerstwo

Nowy robot kosztuje 14 mln zł. Jego zakup ma sfinansować Urząd Marszałkowski, na spółkę z budżetem państwa. Robot będzie drugim takim urządzeniem w tej placówce. Niecały miesiąc temu dyrekcja szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie kupiła podobnego robota.