ZUS wydał komunikat

i

Autor: pixabay ZUS chce oddać nawet 30 tysięcy złotych, ale trzeba złożyć wniosek. Kto dostanie pieniądze?

Informacje

ZUS chce oddać nawet 30 tysięcy złotych, ale trzeba złożyć wniosek. Kto dostanie pieniądze?

2023-08-10 14:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym przypomina, że część składek emerytalnych można dziedziczyć. Mowa tutaj o składkach przekazywanych na konto emerytalne w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych, a także na subkonto w ZUS-ie. Dziedziczeniu nie podlegają natomiast pieniądze zgromadzone na głównym koncie.

Spis treści

  1. Możesz otrzymać pieniądze z ZUS-u. Nawet 30 tysięcy złotych po złożeniu wniosku
  2. Jakie są zasady dziedziczenia składek w ZUS?

Możesz otrzymać pieniądze z ZUS-u. Nawet 30 tysięcy złotych po złożeniu wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym przypomina, że część składek emerytalnych można dziedziczyć. Jak wynika z danych zgromadzonych przez ZUS, na subkontach zmarłych osób znajduje się średnio po 29 tysięcy złotych. Jak zaznacza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Wypłata nie następuje jednak z tzw. automatu po śmierci osoby ubezpieczonej. Żeby pieniądze od nas dostać, trzeba złożyć w ZUS wniosek. Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 roku.

Rzeczniczka ZUS wyjaśnia, że subkonto jest częścią konta emerytalnego ubezpieczonej w ZUS-ie osoby. Jest ono prowadzone dla członków OFE oraz dla osób, które nie przystąpiły do OFE, ale urodziły się po 1968 roku.

-Krótko mówiąc, oznacza to, że wszyscy, którzy urodzili się przed tą datą, posiadają subkonto tylko wtedy, gdy należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Jakie są zasady dziedziczenia składek w ZUS?

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, składki zgromadzone na subkoncie lub w OFE mogą być dziedziczone przez małżonka oraz osoby wskazane przez zmarłego. Pieniądze są przekazywane w połowie dla małżonka i wskazanych osób. Sprawa wygląda inaczej, gdy zmarły nie złożył dyspozycji mówiącej o dziedziczeniu.

-Jeśli zmarły nie wyznaczył osób do dziedziczenia, wtedy środki z subkonta wchodzą w skład spadku. Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

Jak wyjaśnia ZUS, gdy zmarły osiągnął wiek emerytalny lub miał subkonto i nie był członkiem OFE, podział pieniędzy na wniosek uprawnionej osoby zaczyna się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W pozostałych sytuacjach ma to miejsce w OFE.

ZOBACZ: RZESZOWSKIE CIEKAWOSTKI. CZY NA PEWNO WIESZ WSZYSTKO O SWOIM MIEŚCIE?

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę