Ostatnia Wieczerza

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci skrywa tajemnicę! Chodzi o kolejną postać!

2024-06-21 15:05

Urodziny Dana Browna – przypadające na 22 czerwca – są idealną okazją do tego, by jeszcze raz zagłębić się w świat teorii spiskowych, które namnożyły się na bazie "Kodu Leonarda da Vinci". Jedna z nich jest ta mówiąca o ukrytej postaci – albo postaciach – kryjącej się w "Ostatniej Wieczerzy" Da Vinci. Czy rzeczywiście jest tam coś na rzeczy?

Spis treści

  1. Teorie spiskowe wokół "Kodu Leonarda da Vinci"
  2. Ukryta postać na „Ostatniej Wieczerzy” Da Vinci
  3. Tajemnicza postać w "Ostatniej Wieczerzy"? Odpowiedź to pareidolia
  4. Kim jest Dan Brown?

Teorie spiskowe wokół "Kodu Leonarda da Vinci"

22 czerwca to dzień, w którym urodziny – w 2023 roku 59. – obchodzi Dan Brown, autor kultowej książki "Kod Leonarda da Vinci". Od momentu jej wydania minęło już 20 lat, mimo to teorie spiskowe zasadzające się na fikcji literackiej, którą wokół "Ostatniej Wieczerzy" stworzył autor, nadal rozbudzają wyobraźnię. Przypomnijmy, że w fabule książki – a później i filmu na jej podstawie – pojawia się teoria sytuująca postać Marii Magdaleny na słynnym obrazie Da Vinci. Rewelacje tego typu stały się inspiracją dla wielu teorii spiskowych, których echa nie cichną, nawet po 20 latach.

Ukryta postać na „Ostatniej Wieczerzy” Da Vinci

Przykładem sytuacji tego typu jest film „WoW! Hidden Image Exposed in The Last Supper Painting!” użytkownika DAHBOO77 udostępniony na YouTube. Autor sugeruje w nagraniu, że w "Ostatniej Wieczerzy" ukryta jest… jeszcze co najmniej jedna postać. Ma się ona stawać widoczna dopiero w chwili, gdy nałoży się na obraz jego lustrzane odbicie. Twarz – albo twarze – mają pojawiać się w centrum obrazu, na postaci Jezusa. Równocześnie na jego twarzy po takim zabiegu rysuje się „trzecie oko”.

Tajemnicza postać w "Ostatniej Wieczerzy"? Odpowiedź to pareidolia

Czy rzeczywiście w "Ostatniej Wieczerzy" kryje się jeszcze jedna osoba? Cóż…Nauka zna odpowiedź. Jest nią pareidolia. Czym jest to zjawisko? Polegające ono na dopatrywaniu się konkretnych, znajomych znanych kształtów w przypadkowych szczegółach. Wrażenie to pojawia się przy pełnej świadomości i nie jest iluzją. Najczęściej chodzi tu właśnie o dostrzeganie twarzy, ludzkich postaci czy zwierząt w przypadkowych obiektach. Doskonałym przykładem jest tu właśnie lustrzane odbicie "Ostatniej Wieczerzy".

Kim jest Dan Brown?

Dan Brown to pisarz, który urodził się 22 czerwca 1964 roku w Exeter, New Hampshire, jako najstarszy najstarszy spośród trojga rodzeństwa. W młodości mieszkał z rodzicami na kampusie Phillips Exeter Academy. Jego ojciec był nauczycielem matematyki, ponadto razem z matką pełnili rolę mistrzów w chórze kościelnym.

Zamiłowanie do tajemnic i zagadek Brown wyniósł właśnie z domu. W młodości przyszły pisarz uwielbiał rozpracowywać anagramy, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki. W zabawach brała udział cała jego rodzina. To właśnie mieszanka tego typu doświadczeń stała się podwalinami pod jego przyszłą pasję – pisanie książek o tematyce łączącej historię, tajemnice i zagadki.

Sławę przyniosła mu jego czwarta powieść – "Kod Leonarda Da Vinci". Okazała się światowym absolutnym bestsellerem. Doczekała się też ekranizacji z gwiazdorską obsadą. W rolę Roberta Langdona – głównego bohatera – wcielił się Tom Hanks. Na liście twórczych sukcesów Browna znaleźć można też m. in. "Zwodniczy punkt", "Zaginiony symbol" i "Cyfrowa twierdza".

Te MEMY to wehikuł czasu. Tęsknisz za tymi latami?

Listen on Spreaker.
Maria przeszła wspaniałą metamorfozę. Tak schudła Królowa turnusu!