Zrobisz remont za półdarmo. Odliczysz nawet 53 tys. zł! - ulga termoizolacyjna

i

Autor: pixabay.com

Zrobisz remont za półdarmo. Odliczysz nawet 53 tysiące złotych

2023-01-24 13:34

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zacierać ręce. Dzięki wprowadzonej uldze termomodernizacyjnej zaoszczędzą nawet 53 tysiące złotych, które będą mogli odliczyć od kosztów remontu nieruchomości. Nie dotyczy to jednak zwykłego remontu, a takiego związanego z termomodernizacją budynku.

Oszczędności przy remoncie domu

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie dotyczące wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w ubiegłym roku podatkowym zdecydowali się na remont swoich budynków. Ulgę można odliczyć od podatku tylko w takim wypadku, gdy remont zakończy się w czasie trzech lat od końca roku, w którym sfinansowano pierwszy wydatek.

Nowa ulga daje możliwość na odliczenie od podatku wszystkich wydatków, przeznaczonych na zakup materiałów budowlanych, usług i urządzeń, które były konieczne do przeprowadzenia procesu termomodernizacji domu. Kwota ta wynosi 53 tysiące złotych. Warto jednak pamiętać, że posiadanie większej liczby domów nie jest jednoznaczne ze zwielokrotnieniem ulgi. Popularna ulga remontowa dotyczy wszystkich remontów, na które zdecydował się podatnik bez względu na ilość nieruchomości. 

Czego jeszcze dotyczy ulga remontowa?

W ramach ulgi remontowej nie ma możliwości odliczenia rachunków sfinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi tutaj na przykład o program „Czyste Powietrze”.

Oszczędności mogą objąć także osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę. Od 1 stycznia 2019 istnieje bowiem możliwość odliczenia od PIT na podstawie ulgi termomodernizacyjnej także zamontowania paneli fotowoltaicznych na naszym domu. Oszczędzić można również na zakupie nowego, bardziej wydajnego pieca. Istnieje możliwość odliczenia kosztów nawet w przypadku, gdy zakupione rzeczy nie były montowane w naszym domu, ale chociażby w budynku gospodarczym. Istotne w tej kwestii jest natomiast to, żeby funkcjonowały one na korzyść naszego budynku mieszkalnego.

Aby odliczyć 53 tysiące złotych, konieczne jest przedstawienie faktur dokumentujących poniesione wydatki. Kwota ta dotyczy jednego płatnika VAT. Jeżeli jednak rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, kwota ta może zwiększyć się do 106 tysięcy złotych.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Rzeszowa